Abyssinian Karakter Özellikleri
Cinsi Abyssinian
Kökeni Antik Mısır ve Habeş
Görünüm Şahane, kıvrak, şık ve narin bir vücut yapısı vardır. Kafa yapısı, keskin hatlı, hafifçe yuvarlak şekilde bir yüz, kemerli alın, orta karar uzunlukta uzun burun kemeri düzgün değildir. Profil hatları soylu bir yüzü vardır. Olgun erkeklerde gıdı vardır. Ağzı ve burnu keskin hatlı değildir. Sakalı yoktur. Güçlü iyi gelişmiş yuvarlak ne çok geride ne de çok çıkık bir çenesi vardır. Kulakları büyük ve uçlarına doğru hafifçe yuvarlaklaşan sivrimsi kulakları vardır. Gözleri büyük badem şeklinde gözleri vardır. Boyunları uzun ve zariftir. Orta boylu sağlam ve kaslı bir vücut yapısı vardır. Uzun ve düzgün, iyi kemik yapılı bacakları vardır. Küçük ve oval yapılı patileri vardır. Kuyrukları oldukça uzun ve kalın uca doğru sivrileşir.
Renk Kırmızımtırak(ruddy), mavi, açık kahverengi, kırmızı, gümüş renkleri olabilir. 6 haftaya kadar tüy renkleri belli olmaz.
Tüyü Kalın, yoğun ve dokunulduğunda yumuşak sanki tavşan tüyü gibi tüyleri vardır. Kalın tüyler boğaz ve gırtlak alt bölgesinde ve ayak içlerinde görülmez.
Huyu Habeş Kedileri çok aktif, oyunu seven, çevrelerine karşı meraklı ve iyi huylu kedilerdir. Güçlü, özgür ruhlu ve sosyal bir yapıları vardır. Çok nazik ve sevgi doludur. Kendisine ilgi gösterilmesini ister. Sesi çok yumuşak, tatlı ve sakindir.
Bakım Bakımı çok basittir. Haftada bir kere tüyleri fırçalanmalı ve taranmalıdır. Ölü ve dökülen tüyleri düzenli olarak temizlenmelidir. Parlak tüyleri uygun bir bezle ovulmalıdır.
Başka kedilerle geçinme İyi
Çocuklarla geçinme İyi
Dikkat ve ilgi İyi
Konuşkanlık Düşük
Oyunculuk İyi
Avcılık Orta
Aktivite Orta
Bağımsızlık Yüksek
Ağırlık 4-8 Kg