American Curl Karakter Özellikleri
Cinsi American Curl
Kökeni Amerika Birleşik Devletleri
Görünüm İnce fakat iyi dengelenmiş bir yapısı vardır. Bu cinsin en belirgin özelliği kıvrık kulaklardır. Kafa yapısı orta boyda, yüzün uzunluğu ve genişliği de orta boydadır. Düz ve gözlerden başına doğru hafif kalkık bir burun yapısı vardır. Sakalı yoktur. Sabit bir çene yapısı vardır. Kulakları 90 derece ile 180 derece arasında kıvrık ve büyük sayılabilecek boyda olur. Gözleri büyük sayılabilecek ebatta ve ceviz şeklindedir. Boynu orta uzunluktadır. Vücut yapısı kısmen yabani omuzlarının yüksekliğinin bir veya yarısı uzunluğunda olan boyu vardır. Kemik yoğun değildir ve kas yapısı iyi değildir. Bacakları boyuna oranla uzundur. Ön bacaklar, arka bacaklarından daha uzundur. Bacak kas yapısı iyidir. Patileri orta boyda ve yuvarlaktır. Kuyrukları uzun ve vücut boylarına eşittir.
Renk Makul kedi renklerinde olur.
Tüyü İki tür tüy yapısı vardır. Kısmi uzunlukta iyi, ipeksi çene ve boyunda yoğunlaşan ve kuyrukta kuş tüyü şeklindedir. Kısa tüylü olanlarda iyi, ipeksi ve yüzü kaplayan şekildedir.
Huyu American Curl cinsi dengeli ve düzgün bir mizaca sahiptir. Bu cins kediler yaramaz, şakacı, oyuncu arkadaşlık etmeyi seven ve çok az konuşan kedi cinsleridir. Sahibinin sözünü dinler. Diğer kedilerle, köpeklerle ve çocuklarla çok iyi anlaşır. Aktif olduğu için egzersiz yapmayı sever. 2-3 yaşında tam bir olgunluğa erişir. Doğumundan 4 gün sonra kulaklar kıvrılmaya başlar ancak tam kıvrıklık 3-4 aylıkken ortaya çıkar.
Bakım Haftalık olarak tüylerin taranması ve fırçalanması yeterlidir. Kulakların temizliğine iyi cins bir kulak temizleyici ile önem verilmelidir. Bazı günlerde banyo yapabilir. Uzmanlar American Curl cinsi normal kulaklı kedilerle eşleştirmeyi önermektedirler.
Başka kedilerle geçinme İyi
Çocuklarla geçinme İyi
Dikkat ve ilgi İyi
Konuşkanlık Düşük
Oyunculuk İyi
Aktivite İyi
Ağırlık 3-5 Kg