Ankara Kedisi Karakter Özellikleri
Cinsi Ankara Kedisi
Kökeni Türkiye
Görünüm Uzun ve kıvrak, zarif şık görünümlüdürler. Oldukça uzun tüyleri vardır. Kafa yapıları küçük ile orta arası boyda çeneye doğru sivrileşir. Orta karar ölçüde yassı kafatası vardır. Olgun kedilerde gıdı vardır. Ağızları; yuvarlak ve oldukça uzundur. Burun düzgün ve orta boydadır. Sabit yuvarlak bir çene yapısı armut şeklini andırır. Kulakları büyük ve geniş kafanın tepesinde yükselir. Vaşak tipli olanlar tercih edilir. Gözleri büyük ve badem şeklindedir. Göz renkleri tüy renkleri ile uyum içerisindedir. Boynu olabildiğince uzun kıvrak ve zariftir. Vücut yapısı uzun, kıvrak ve kaslıdır. Dar göğüslüdür. Omuzların genişliği kuyruk sokumu ile aynı genişliktedir. Kuyruk sokumu omuzlardan daha yüksektedir. Kemik yapısı iyidir. Bacakları ve patileri uzun, incedir. Arka bacaklar önden daha uzundur. Parmaklarının arasında küçük tüyler bulunan, küçük ve yuvarlak patileri vardır. Kuyrukları uzun ve vücutları ile orantılı boydadır.
Renk Pek çok değişik renkte olan Ankara kedilerinin en favori olan renkleri beyaz olanlardır fakat tarçın, karaca rengi, çikolata rengi, benekli ve Burmese kedi renklerinde de olurlar.
Tüyü Orta uzunlukta, çok iyi ipeksidir. Çene, boyun ayakların arkasında ve bel bölgesinde tüyler uzundur. Boyun ve çene bölgesindeki tüyler kediler bir yaşına gelene kadar gelişir.
Huyu Aktif, canlı, dengeli, anlayışlı ve oyuncu kedilerdir. Ankara kedileri diğer kedilerle ve köpeklerle rahatlıkla anlaşırlar. Bir başka özellikleri de seyahatlere kolay uyum sağlarlar. Çok hassas ve nazik yapıları vardır. Sahiplerini çok severler, doğruyu isterseniz kucağınızdan inmek istemezler. Konuşkan ve yumuşak seslidirler. Güçlü, atletik yapılı ve çeviktirler. Suyu çok severler, mükemmel bir avcıdırlar. Odada duvardan duvara koşmaya ihtiyaç duyarlar.
Bakım Haftalık olarak fırçalanmalı ve taranmalıdır.
Başka kedilerle geçinme İyi
Çocuklarla geçinme İyi
Dikkat ve ilgi İyi
Konuşkanlık İyi
Oyunculuk İyi
Avcılık Mükemmel
Aktivite İyi
Bağımsızlık Normal
Ağırlık 3-5 Kg