Birman Karakter Özellikleri
Cinsi Birman
Kökeni Burma
Görünüm Orta büyüklükte, orta boyda, orta uzunlukta tüylere sahip bir görünümü vardır. Kafa yapısı büyük, geniş ve yuvarlakçadır. Yanakları dolgundur. Burnu belirgindir. Güçlü bir çene yapısı vardır. Kulakları orta boyda, genişçe uçlara doğru yuvarlaklaşır, kulakların içi tüylerle kaplıdır. Gözleri büyük, yuvarlakçadır ve mavi olur. Boynu orta boyda ve kaslıdır. Uzunca, güçlü kemik yapısı ve iyi gelişmiş sıkı kasları vardır. Uzunca ve güçlü bacakları vardır. Patiler yuvarlak ve tamamen tüylerle kaplıdır. Kuyruğu orta karar ölçüde uzun ve devamlı dik durur.
Renk Beyaz, Krem rengi, koyu renkler olabilir.
Tüyü İpeksi olan tüyleri çok uzun olmasa da uzuncadır. Yüzünde, kulaklarında, bacaklarının ön tarafında ve kuyruğunda Siyam kedileri gibi koyu renkli tüyler olur. Patileri beyazdır. Tüy renkleri beyaz ile krem rengi arasında olur. Yavrular ilk doğduklarında beyaz olurlar daha sonra renk almaya başlarlar.
Huyu İran ve Siyam kedisi karışımı olan Birman kediler, dengeli bir mizaca sahiptirler. Ne çok pasif ne de çok hareketlidirler. Diğer evcil kedi ve köpeklerle çok iyi anlaşırlar. Oyuncu ruhlu olan Birman kediler çocuklarla da çok iyi anlaşırlar. Sahiplerine bağlı ve naziktirler. Yalnız kalmayı çok sevmezler. Sesleri yumuşaktır. Dışarıda iyi bir avcıdırlar.
Bakım Tüy dökümü zamanında her gün fırçalanması gereklidir. Diğer zamanlarda haftalık olarak fırçalamak ve taramak yeterlidir.
Başka kedilerle geçinme İyi
Çocuklarla geçinme Mükemmel
Dikkat ve ilgi İyi
Konuşkanlık Orta
Oyunculuk İyi
Avcılık Mükemmel
Aktivite Orta
Bağımsızlık Normal
Ağırlık 5-8 Kg