Burmese Karakter Özellikleri
Cinsi Burmese
Kökeni Myanmar(Burma)
Görünüm Orta boyludur. Cinsin iki ayrı türü vardır. Amerikan türü; dengeli, sıkı vücutlu, iyi gelişmiş kas ve kemik yapısındadır. İngiliz türü; şık, yaban kedisi vücut yapılı, ne Siyam kedisine ne de İngiliz kısa tüylü kediye benzer. Amerikan türünde, yuvarlak ve geniş bir kafatası, öne doğru çıkık yanaklar, ağız ve burun görüntüsü kısa, yuvarlak ve sıkı, güçlü bir çenesi vardır. İngiliz türünde, kısa ve üçgen biçiminde genişlik olan bir kafatası, çıkık elmacık kemikleri, belirgin bir burun kırıklığı ve geniş bir çene vardır. Kulakları orta boyda birbirinden ayrı, üzeri kısa tüylerle kaplanmıştır. Gözleri büyük, yuvarlak ve geniştir. Genellikle parlak altın rengi olur. Boynu iyi gelişmiş ve kısadır. Vücut yapısı orta boyda, sıkıca ve yuvarlak hatlıdır. Kemikleri yoğun ve kaslıdır. Bacakların uzunluğu vücuduna göre orantılı, patilerin orta boy olanları yuvarlak ve küçük olanları oval biçimdedir. Kuyruğu orta boyda ve kalın uca doğru incelir.
Renk Koyu kahverengi, gümüş mavi, çikolata sütlü kahverengi, gümüş gri veya lavanta pembesi lila olabilir. Avrupa'da kırmızı ve krem renklerine rastlanır. Amerika'da da değişik renklerde olduğu görülmüştür.
Tüyü Çok kısa, iyi, ipeksi görünümdedir. Dört ana renkte olur.
Huyu Enerjik, çevik ve kendine güvenen yapısı ile hiç bir şeyden korkmaz. Yüksek ve boğuk sesi ile konuşmayı sever. Sahibine tapar bir takma adı da köpek-kedidir. Dışaıda avlanmayı sever, ev ortamına hemen uyum sağlar. Çocuklarla kolay geçinir.
Bakım Bakımı çok kolaydır. Haftada bir kez fırçalamak ve taramak yeterlidir.
Başka kedilerle geçinme Orta
Çocuklarla geçinme Orta
Dikkat ve ilgi İyi
Konuşkanlık İyi
Oyunculuk Mükemmel
Avcılık Orta
Aktivite İyi
Bağımsızlık Orta
Ağırlık 4-7 Kg