Devon Rex Karakter Özellikleri
Cinsi Devon Rex
Kökeni İngiltere
Görünüm Çok büyük kulakları vardır. Yanakları dolgundur. Yanak kemikleri çıkıktır. Kısa bir ağız ve burun yapısı vardır. Küçük bir burnu vardır. Kulakları çok büyük ve geniş koni şeklinde uçlara doğru yuvarlaklaşır. Gözleri büyük ve oval tamamen açık kulaklara doğru çekik üçgen şeklindedir. Boynu uzun ve incedir. Vücut yapısı orta boylu ve uzun geniş göğüs, sıkı ve güçlü kasları vardır. Uzun ve ince arka bacaklar ön bacaklardan belirgin biçimde uzun, orta derecede kalınlıkta kemikleri vardır ama kaslıdır. Küçük ve oval patileri vardır. Kuyruğu uzun, silindir şeklinde kısa tüylerle kaplanmıştır.
Renk Krem rengi, çikolata, mavi, tarçın ve kırmızıdır. Tüyleri genel olarak tek renkli olur. Bazılarında renk karışımı olabilir. Göz renkleri sarı ve mavi tonları arasında değişir.
Tüyü Kısa ve iyi, dalgalı tüyleri ile koyun görüntüsündedir.
Huyu Devon Rex kediler canlı, oyuncu ve akrobatik kedilerdir ama kuzenleri Cornish Rex kedilerden daha az aktiftirler. Doğal ve neşeli bir görüntüleri vardır. Özgür ruhludurlar. Diğer kedi ve köpeklerle iyi anlaşırlar. Yalnız kalmaktan nefret ederler. Çok duygusaldırlar. Yumuşak seslidirler. Arkadaşlık yapmaktan mutlu olurlar. Apartman hayatına hemen alışırlar. Yavruları çabuk gelişir.
Bakım Günlük olarak fırçalanmaları gerekir. Tüy dökümü çok olur. Düzenli olarak banyo yaptırılmalı ve yumuşak iyi cins kulak temizleyiciler ile kulak bakımına dikkat edilmelidir.
Başka kedilerle geçinme İyi
Çocuklarla geçinme Orta
Dikkat ve ilgi İyi
Konuşkanlık Orta
Oyunculuk İyi
Avcılık Mükemmel
Aktivite İyi
Bağımsızlık Orta
Ağırlık 3-4 Kg