KÖPEK EĞİTİM HİZMETLERİMİZ HAKKINDA

Eğitim; köpeğin sosyalleşmesini sağlar. Eğitim merkezinde belki hayatı boyunca bir daha hiç karşılaşamayacağı yeni dostlar edinir, başka bir köpekle dost olmayı, yani dış dünyaya değişik bir pencereden bakmayı, sosyal yaşamına daha kolay adapte olmayı öğrenir.
Kaliteli, bilinçli ve köpek psikolojisinden anlayan profesyonel bir eğitmen tarafından verilen bir eğitim programı, köpeğinizle paylaştığınız yaşamın kalitesini artırır ve onunla geçireceğiniz vakti daha eğlenceli ve kolay bir hale getirir. Çünkü eğitimli köpek, kendine olan güvenini kazanmıştır ve çevresi için tehlike olmaz, çevresinden de ona bir tehlike gelmez. Eğitimli bir köpeğin sosyal yaşamda ne yapacağını sahibi bilir, onunla beraberken daha huzurlu ve güvenli zaman geçirir, eğitimli bir hayvan sahibi köpeğiyle daha mutludur.
Biz köpeklere onların beden ve ruh sağlığını bozmadan, onların sosyal yaşama daha rahat adapte olabilmesi için eğitim veriyoruz.
Verdiğimiz eğitimler dünya standartlarında ve kalitesindedir, uygulanan eğitim programı köpeğiniz için en uygun ve doğru olanıdır. Köpeklerde eğitim süreci hayvanın karakterine ve ırkın özelliklerine göre değişmektedir. Çiftliğimizde köpeklere verdiğimiz eğitim programı kısaca şöyledir.

EĞİTİMİN TEMELLERİ

Köpek eğitimi belirli bir sabır ve sevginin ürünüdür. Çünkü eğitimci eğer köpek sevgisinden uzak ve sabırsız ise belirli bir zaman süreci sonunda eğitim hem köpeğe hem de eğiticiye eziyet haline gelecektir. Bu amaçla köpek eğitimini veren kişi yaptığı işi sevmeli ve yaptığı işten zevk almalıdır. Çünkü köpek eğitimi tamamen hayvan ile eğitmenin arasındaki duygusal bağla birebir alakalıdır. Eğer köpeğinize kendiniz eğitim vermek istiyorsanız sabırlı ve tutarlı davranmanız şarttır. Köpeğinize bir şey öğretmek isterken hem kendi psikolojinizi hem de köpeğinizin psikolojisini bozabilirsiniz. Bu durum hayvanın yetişkin dönemlerinde bile tamiri zor, üzücü problemlerin doğmasına yol açabilir. Eğer kendinize bu konuda güvenmiyorsanız köpeğinize bir şey öğretmeye çalışmayın zaten başaramazsınız. Eğer köpeğinizin diğer köpeklerden farklı olmasını istiyorsanız, işini seven profesyonel bilinçli bir eğitmene başvurmanız tek şarttır.

Köpek eğitimi; belli bir bilginin, sabrın ve sevginin sonucudur. Köpek eğitmeni belli bir deneyim sürecinden geçmiş, profesyonel standartlara ulaşmış kalitede olmalıdır, ülkemizde deneyimden uzak bilinçsiz insanlar sadece otur, yat komutu öğretmekle kendisini eğitmen ilan etmekte, hem maddi hem manevi hayvanseverleri sömürmektedirler.
Eğitim; eğitmen ve hayvansever arasındaki güven duygusuyla birebir bağlantılıdır, güven duymadığınız bir kişiye nasıl ailenizin fertlerini teslim etmeyecekseniz aynı şekilde köpeğinizi de teslim etmeyin.

KÖPEK EĞİTİMİNE GENEL BAKIŞ

Eğitim, ceza ve ödül sistemine dayalı bir metottur. Bu metodu uygularken komutları kararlı, ciddi bir ses tonuyla vermek çok önemlidir. Eğitim esnasında ciddiyeti elinizden bırakırsanız hayvan da aynı tepkiyi tereddüt etmeden size gösterecektir. Bu durum eğitim sürecinin uzamasına ve hayvanınızın eğitim performansından uzaklaşmasına neden olacaktır. Bu yüzden eğitimde disiplin gerekli ve çok önemli bir kuraldır. Köpeğinizin bir hareketi doğru yapmasının ardından mutlaka onun bu hareketini bir ödül ile vurgulamanız gereklidir. İlk aşamalarda bu vurgu sıklığı fazla iken ilerleyen aşamalarda bu sıklık azaltılmalıdır. Vurgu(ödül), sevgi veya oyuncak olabilir bu eğitmenin eğitim metoduyla alakalıdır.
Biz bu konuda aferin komutu ile birlikte okşayarak onu ödüllendirmeyi tercih etmekteyiz ama oyuncak da etkili bir ödül yöntemidir.
Ceza ise köpeğinizin yaptığı yanlışlardan sonra olacaktır. Cezalar, fiziksel ve sözlü ceza olarak ikiye ayrılır. Fiziksel ceza, köpeğinizin eğitim tasmasını sert ciddiyetinizi belirtecek düzeyde fakat cezanın ona sizden geldiğini hissettirmeden çekmektir. Bununla birlikte sert bir "hayır" komutu da verilmelidir bu da sözlü bir cezadır. İlerleyen aşamalarda fiziksel ceza bitecek ve sadece "hayır" sözlü komut yeterli olacaktır. Peki bu ceza ve ödül yöntemi nasıl ve ne zaman hangi şartlar gerektiğinde uygulanmalıdır?

Her iki uyarıcı yöntemde hareketin uygulandığı veya uygulanmadığı dönemin 1-10 sn'lik bir zaman periyodu içerisinde yapılmalıdır. Çünkü 10 sn'den sonra köpeğiniz neden ödüllendirildiğini ya da neden cezalandırıldığını anlamayacaktır. Köpeğinize zamanında ve yerinde ödül veya ceza sistemini uygulamalısınız yoksa köpeğinizi boş yere cezalandırılmış ya da ödüllendirilmiş olacaksınız bu durum köpeğinizin psikolojik dengesini ve anlama yeteneğinin gelişmemesine neden olacaktır. Bu husus çok önemli ve mutlak uygulanması gerekmektedir. Eğitim alanı eğitimin başarıyla sonuçlanması açısından çok önemlidir. Eğitim her yerde yapılabilir fakat eğitim sürecinin başlarında köpeğinizle baş başa kalabileceğiniz sakin bir yer hem köpeğinizin sizle daha iyi iletişim kurmasına ve köpeğinizin dış etkenlerden uzak olup bütün dikkatini size vermesini sağlayacaktır.
Eğitimin ilerleyen dönemlerinde eğitimin her yerde geçerli olabilmesi için çalışma alanları genişletilmelidir. Parklar, kaldırımlar, kalabalık yerler gibi günlük hayatta köpeğinizle gittiğiniz her yer olabilir. Çiftliğimizde eğitimin %100 başarıya ulaşması açısından ücretsiz olarak dış mekan eğitim tekrarı periyodik olarak yapılmaktadır. Köpeğiniz ve sizin eğitime göstermiş olduğunuz uyum, eğitmen gözetiminde periyodik olarak kontrol edilmektedir. Bunun sebebi ise köpeğinizin her yerde, her zaman eğitimini almış olduğu komutları yapması gerekliliğidir. Köpeğiniz sizle birlikte yalnızken komutları yerine getirebilir. Mesela köpeğinize yalnızken otur-kalk komutunu öğrettiniz fakat kalabalık bir yerde bunu tekrar edip pekiştirmezseniz eğer öyle bir ortamı köpeğiniz daha önce görmediği ve alışkın olmadığı için bu komuta uymayacak ve kalabalıktan etkilenerek komutu bozacaktır.

İTAAT EğİTİMLERİ

İtaat eğitimi iki aşamadan oluşur; birincisi temel itaat eğitimi ,diğeri ise ileri itaat eğitimidir. Adından anlaşılacağı gibi temel itaat eğitimi eğitimin başlangıcıdır nasıl temelinde bozuk olan bir bina en ufak deprem sarsıntılarında yıkılırsa köpeğiniz içinde temel itaat aynı derecede önemlidir.Temel itaati iyi almamış bir hayvan; İleri İtaat Eğitimi, Bodyguard ve Alan Koruma Eğitimlerinde başarı sağlayamaz ve aldığı eğitimleri sizin her istediğiniz zaman yerine getirmeyebilir.
Sizin hayvan üstünde mutlak hakim olmanız için temel itaat eğitimini mutlak profesyonel bir eğitmenden alması gerekmektedir.Temel itaat eğitimini almış bir köpeğe ileri itaat ve bodyguard alan koruma eğitimi verilmesi daha kolay olacaktır.
Eğitim süreci hayvanın karakterine ve algılama yeteneğine göre değişmektedir bu yüzden her ırk için sabit bir eğitim süresi vermek son derece yanlıştır ama genel olarak temel itaat 4 ila 6 haftalık zaman birimde verilmektedir. İleri itaat eğitimini de temel itaat sonrası aynı şekilde 4 ile 6 haftalık zaman süreci içerisinde mutlu sona ulaşılmaktadır.
Eğitimin son aşaması bodyguard ve alan koruma eğitimidir çiftliğimizde bu eğitim programı tek bir eğitim programı olarak kabul edilmekte , tek bir eğitim programı içerisinde bodyguard ve alan koruma eğitimi aynı anda verilmektedir bu eğitim programını her köpeğin alması beklenemez .Bu eğitim köpek ırkının karakteristik özellikleri ile ilgilidir bu bakımdan her ırka bodyguard eğitimi vermek doğru değildir. Karakteri uygun olmayan bir cinse bu eğitim verilse bile hiçbir zaman gerçek başarıya ulaşılmayacaktır.
Bodyguard ve alan koruma eğitimi alacak köpeğin profesyonel bir eğitmen tarafından karakter testi uygulanmalı ve buna eğitmenin karar vermesi gerekmektedir.

İnsanların boş yere maddi ve manevi kayıplarını önlemek amacıyla çiftliğimizde ücretsiz karakter testi uygulaması yapılmaktadır.

KOMUT, KOMUT EĞİTİM PROGRAMLARI

Eğitim aşamalarını kısaca anlattıktan sonra eğitim programlarının komutlarıyla birlikte komut, komut anlatmaya sıra geldi; bu komutları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Temel İtaat Eğitimi, Takip Komutu, Bekle Komutu, Otur Komutu, Yat Komutu, Gel Komutu, Bodyguard ve Alan Koruma Eğitimine Giriş, Bodyguard Eğitimi, Alan Koruma Eğitimi, Otomobil veya Herhangi Bir Eşyayı Koruma Eğitimi

TEMEL İTAAT EĞİTİMİ

Temel itaat sevk kayışı ile verilen bir eğitim sistemidir.

Bu eğitim sisteminde köpeğinizin kayışlı vaziyette sizin onunla rahat ve mutlu bir hayat geçirmeniz için gereken temel gereksinmeler ön planda tutulmuştur.

TAKİP KOMUTU

Köpeğinizin sizle birlikte nizamı bir şekilde yürümesini içerir. Bu komutta köpeğiniz sizin sol tarafınızdan sizin ayak hareketlerine bağlı kalarak sizi geçmeden takip eder.

Sizin adımlarınız hızlandıkça köpek de size ayak uyduracak sizi geçmeden sizi takip edecek. Adımlarınız yavaşladığında aynı suretle oda yavaşlayacak size uyum sağlayacaktır.

BEKLE KOMUTU

Bu komut köpeğinizin aktif olmasını istemediğiniz zamanlarda kullanılmaktadır. Köpeğinizi otur komutuyla oturttunuz, köpeğinizi bu vaziyette hareket etmeden beklemesini istiyorsunuz böyle durumlara bekle komutuyla köpeğinizi otur bekle komutuyla pasif hale getireceksiniz aynı şekilde bu komutu yat bekle komutu ile de uygulayıp onun yat pozisyonunda beklemesini sağlayacaksınız.

Bekle komutunda köpeğiniz başka bir komut alana kadar bıraktığınız pozisyonda hareketsiz sizin gelmenizi bekler. Temel itaat eğitiminde bekle komutu mesafesi ileri itaat eğitimi kadar geniş bir mesafeyi içermez.

OTUR KOMUTU

Takip komutunu uyguladıktan sonra adımları yavaşlattıktan sonra köpeğinizi oturtmak istediğiniz bölgede bu komutla otur pozisyonuna geçirebilirsiniz.

Bu komut sizin köpeğinizin aktif olmasını istemediğiniz durumla çok işinize yarayacaktır.

Bu komutu alan köpek sizden ikinci bir komut gelene kadar bu pozisyonda oturur sizden komut bekler.

YAT KOMUTU

Yat komutu köpeğinizin otur komutundan sonra uygulayacağınız pozisyondur, istediğiniz bölgede köpeğinizi yat komutuyla yatar pozisyona geçmesini sağlar.

Köpeğiniz yatar vaziyette sizden gelecek ikinci komuta kadar bu şekilde yatmayı sürdürür. İleri itaat eğitiminde bu komutu hayvan uzaktan el hareketleriyle de uygulamaktadır

GEL KOMUTU

Bu komutta köpeğinizin komutu duyar duymaz o zaman dilimi içerisinde yaptığı faaliyeti bırakır size gelerek önünüzde oturur vaziyette beklemeye geçer. Temel itaat eğitimi kayışla verilen bir eğitim programı olduğu için gel komutu ileri itaat komutları içinde yer almaktadır.

BODYGUARD VE ALAN KORUMA EĞİTİMİNE GİRİŞ

Koruma Eğitimi; bekçilik özelliği olan köpeklere bir yaşından sonra, verdiğimiz eğitim çeşididir. Alan koruma eğitimi alacak olan köpeğin mutlak suretle temel itaat eğitimini almış olması gerekmektedir.

BODYGUARD EĞİTİMİ

Köpek koruyacağı kişinin komutuyla veya o kişiye yönelen tehlikeyi sezdiğinde tehlikenin kaynağını etkisiz hale getirir. Etkisiz hale getirilen kötü niyetli biri, yine köpek sahibinin komutuyla serbest bırakılır. Köpek komutla ısırır ve komutla bırakır.

Köpeğiniz sizin kontrolünüz altında istenmeyen bir durum olduğunda olaya korkusuzca direkt müdahale eder.
Düşmanı etkisiz hale getirir ve sizden bir komut gelene kadar onu bırakmaz.

ALAN KORUMA EĞİTİMİ

Köpek, koruyacağı alana komut verildikten sonra kimseyi sokmaz.
Şayet girmek isteyen olur ise onu etkisiz hale getirir.

Korunması gereken alan bir fabrika veya bir ev olabilir.

Köpek ilk tepki olarak havlayarak sizi ve kötü niyetli kişiyi uyarır eğer kötü kişi hale aktif haldeyse ona saldırır ve etkisiz hale getirir.

OTOMOBİL VEYA HERHANGİ BİR EŞYAYI KORUMA

Köpeğe koruması için bırakılan otomobil veya herhangi bir eşyayı(çanta,giysi vb.) sahibinin izni olmaksızın kimsenin almasına izin vermez.

TUVALET EĞİTİMİ

Tuvalet eğitimi, genellikle evde beslenen hayvanlar için gerekli bir eğitim metodudur. Tuvalet eğitimi sizin belirlediğiniz ev içerisindeki bir bölge yada dış mekandaki bir alan olabilir. Eğer ev içerisinde yavrunun belirlediğiniz bölgeye tuvaletini yapmasını istiyorsanız iç mekan tuvalet eğitimi metodunu kullanmanız gerekmektedir. Eğer yavrunun tuvalet ihtiyacı duyduğu zamanlarda dışarı bir mekana tuvaletini yapmasını istiyorsanız dış mekan tuvalet eğitim metodunu kullanmanız gerekmektedir.
Yavru köpek eve geldiği andan itibaren tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. Bu eğitim sizin düşündüğünüz gibi zor olan bir eğitim değildir. Sadece yapmanız gereken yavruyu eğitim süreci içerisinde sürekli kontrolünüz altında tutmak ve biraz sabırlı olmanızdır.

İlk olarak köpeğin tuvaletini nereye yapması gerektiğine karar vermeniz gereklidir.
Evin içerisinde bir yere mi? Yoksa dışarıya mı? Buna karar verdikten sonra eğitime geçebiliriz. İki ayrı yer olduğuna göre ikide ayrı eğitim şekli bulunmaktadır. Eğitim metodunu anlatmaya geçmeden önce yavrunuzun tuvalet sorunlarını en aza indirgemek ve tuvalet gereksinimini düzene sokmak için önemli bazı bilgiler vermek isteriz. Köpekler yemeklerini yedikten sonra bağırsaklarında oluşan baskı gereği tuvalet yapma gereksinimi duyarlar, bu bizim işimizi kolaylaştıracaktır. Çünkü yavrunun en azından en çok hangi zamanlarda tuvalet gereksinimi duyduğunu biliyoruz. Yapmamız gereken gerekli sıklıklarda ve düzenli vakit dilimlerinde yavruya mamasını vermek, belirlediğimiz zaman periyotları dışında yavruya kesinlikle mama vermeyerek yavrunun tuvalet gereksinimlerini kontrol altına almaktır. Aklınıza şöyle bir soru gelebilir ne kadar sıklıkta hangi zaman periyotlarında yavruya mama vermek en doğrudur. Mama miktarını sabit tutup eğitim programı sürecinde mama vermeyi sıklaştırmak en doğrusu olacaktır fakat yinede mama miktarı ve sıklığını veterinerinize danışmanız gerekli ve tavsiye edilir. Bu sıklık günde 6 öğünü geçmemelidir, eğitim sürecinde akşam 6'dan sonra yavruya kesinlikle mama vermeyeceğiz ve akşam saat 7'den sonra su verme işlemini de belirli bir süre askıya almamız gerekmektedir. Bundaki amacımız geceleri hayvanı gözetlememiz zor olacağından oluşabilecek hataların bir nebze önüne geçmektir. Mama verdiğimiz saatler dışında mama kabını hayvanın önünde bulundurmamamız gerekmektedir. Eğitim süresinde yavruyla bir kişinin ilgilenmesi en doğru olanıdır. Yavrular sadece yemek ve sularını içtikten sonra tuvalet gereksinimi duymazlar yavrular uyandıktan sonra ya da eğlenceli bir oyun esnasında tuvaletini yapmak isteyecektir ve bunu size yeri koklayarak, telaşlı bir biçimde daireler çizerek yada oyunun ortasında birden durgunlaşarak belirtir. Bu anlarda hazırlıklı olmalı ve yavrunun tuvalet ihtiyacını gidermek istediğini anlamalısınız. Eğitim süresi içerisinde, köpeğinizin yemek saati dışında başka bir yiyecek vermediğinizden emin olun. Çünkü alacağı her ek besin yavrunun sindirim sistemini çalıştıracak ve tuvalet eğitiminin başarısını ve süresini uzatacaktır.

TUVALETİNİ EV İÇERİSİNDE BİR YERE YAPMASI İÇİN GEREKLİ OLAN EĞİTİM

Yavru köpek ihtiyacı geldiği anda düşünmeden oranın neresi olduğunu umursamadan ihtiyacını giderecektir. Buda evde hoş olmayan kötü bir koku oluşmasına neden olacaktır. Eğitime başlamadan önce eğer yavru ev içinde bir yere tuvaletini yapmış ise o bölge mutlak suretle hijyen sağlanacak şekilde temizlenmelidir, iyi temizlenmeyen bir bölge yavrunun bundan sonraki tuvalet ihtiyaçlarını gidermesi için uğrağı haline gelecektir. Buda boşa harcanmış bir eğitim sürecini getirecektir. Evi temizledik ve koku bırakmadık o zaman eğitim sürecine geçebiliriz. İlk olarak yavrunun tuvaletini yapması gerektiği bölgeyi seçmeliyiz bu bölge sizin hayvanı sürekli takip edebileceğiniz ve de hayvanın kolaylıkla ulaşabileceği bir nokta olmalıdır. Seçtiğimiz bölgenin bir bölümüne gazete kağıtlarıyla kapladık ilk etapta gazete sayfalarının miktarı ve alanı geniş tutulmalıdır. Köpeğinizin tuvalet gereksinimi duyduğu durumlarda hayvan bu mekana getirilmeli ve tuvaletini yapana kadar bu alanda tutulmalıdır. Yavru ilk başlarda tuvaletini gazete yerine dış alana yapabilir bu zaman yapmamız gereken kaza olan bölgedeki dışkıyı gazete kağıdına değdirerek kokunun gazete kağıdına geçmesini sağlamak ve daha sonra kaza olan yeri koku kalmayacak şekilde temizlememiz gerekmektedir. Köpeğin tuvalet ihtiyacını eğer başarılı bir şekilde yapmışsa ona övücü sözlerle ona doğru bir şey yaptığını belirtmeliyiz bu ''aferin'' gibi övücü bir söz olabilir. Köpeğinizin tuvalet ihtiyacını gazete kağıdına yapmasına alıştıktan sonra gazete kağıtlarını yavaş yavaş azaltarak hayvanın tuvalet yapması gereken alanı daraltarak onu sabit bir alana tuvalet yapması için yönlendirebilirsiniz. Eğitim alanında yavruyu kesinlikle cezalandırmayın bu bölgede yavru en çok övgüyü hak ettiği zamandır. 1 haftalık bir zaman dilimi içerisinde bu eğitimi başarıyla tamamlamış olacaksınız. Artık köpeğinizle sizi daha rahat ve mutlu günler bekliyor.

TUVALETİNİ EVİN DIŞARISINDA BİR YERE YAPMASI için gerekli olan eğitim

Bir yavru sahibi oldunuz ve yavrunun ev içinde bir bölgeye değil de dış mekanda bir yere tuvaletini yapmasını istiyorsunuz. Köpeklerin yemek ve su ihtiyaçlarını giderdikten sonra tuvalet ihtiyacı duyduklarını daha öncede söylemiştik bu zaman içerisinde köpeğinizin yemeğini yedikten 5 ile 10 dakika içerisinde tuvalet gereksinimi olacaktır, bu zaman dilimi içerisinde yavruyu dışarı çıkarmalısınız. Öncelikle köpeğinizin tuvaletini yapması için gerekli bir alanı seçmeniz gerekmektedir. Köpeğinizi bu alana götürdüğünüz zaman serbest bırakmayı yada kayışını biraz uzun tutup kendisi için uygun bir alan seçmesine izin verin. Tuvaletini yaptığı zaman onu ödüllendirin. Köpeğinizi bir daha dışarı çıkardığınız zaman tuvaletini yaptığı alana tekrar götürün bu alana köpeğiniz tuvaletini tekrar yapacaktır. Bir zamandan sonra artık köpeğiniz bu bölgeye geldiğinde tuvalet gereksinimini bu alanda giderecektir. Bu uygulamayı rutin bir şekilde sürdürün.

Yavrunuzu ilk günlerde 3 veya 4 kere dışarı çıkarmanız gerekebilir. Bu eğitimi verirken aynı saatlerde köpeğinize yemek vermeyi ve yine aynı saatlerde köpeğinizi dışarı çıkarmaya özen gösterin. Eğer dışarı çıkarma işlemini rutin bir şekilde devam ettiremezseniz bu eğitimde başarı sağlamanız gerçekten çok zor olacaktır. Yavrunuz yetişkin olduğu dönemlerde mama verilmesi günde 1 öğüne düşürülecektir fakat yinede bu dönemlerde köpeğinizi günde en az 2 kere dışarı çıkarmanız gerekecektir. Gezdirme işlemleri sabah ve aksam saatlerinde gerçekleşebilir bu zaman periyodunu kendinize en uygun olan biçimde ayarlayabilirsiniz. İmkanınız varsa köpeğinizi daha fazla dışarı çıkarmanız onun sağlığı için daha iyi olacaktır.

EĞİTİM İLE İLGİLİ TÜM SORULARINIZ İÇİN;

Köpek Eğitimi ile ilgili sormak istediğiniz sorular için info@petworldturkey.com adresine mail atabilirsiniz.