Egyptian Mau Karakter Özellikleri
Cinsi Egyptian Mau
Kökeni Mısır
Görünüm Orta boyda, Habeş kedisini andıran bir yapısı vardır. Zarif bir vücut yapısı ile beraber iyi gelişmiş kasları vardır. Takoz şeklinde yuvarlak bir kafatası vardır. Kafasının ön tarafından burna doğru bir meyil vardır. Yavru kedilerin yanakları dolgun değildir. Erişkin kedilerde dolgun yanaklara rastlanır. Ağız ve burnun görünümü normaldir. Burun uzun ve geniştir. Kulaklar orta boy ile büyük boy arasındadır. İçi kısa tüylerle kaplıdır. Gözleri büyük, badem şeklindedir. Gözler 18 aylık olana kadar amber rengi daha sonrada yeşil olur. Boynu kaslıdır ve kemerlidir. Vücut yapısı uzun, yüksek ve omuzlar dikdörtgen biçimindedir. Vücut yoğun kemikli ve kaslıdır. Arka bacaklar, ön bacaklardan daha uzun ve kaslıdır. Patiler küçük ve oval biçimindedir. Kuyruğu uzun, başlangıçta olan kalınlık uca doğru incelir.
Renk Gümüş, bronz, duman rengi ve siyah olur.
Tüyü Kısa, iyi ve ipeksi tüm vücudu kaplar. Zemin üzerinde en az iki bant rengi olur. Gövde ve bel bölgesinde koyu benekler olur. Başın ön tarafındaki ‘M’ harfli işaretin rengi yanaklardaki çizgiler ve kuyruktaki halkalarla aynı renkte olur. Boyun, göğüs ve pençelerde aynı renkli işaretler kırık halkalar şeklinde görülür.
Huyu Canlı, oyuncu, aktif ve iyi mizaçlı olan Egyptian Mau kediler ne saldırgan ne de sinirlidirler, çok uysal kedilerdir. Kargaşayı sevmezler, huzurlu bir ortam isterler. Yabancılara karşı çekingen davranırlar. Diğer kedilerle çok rahat anlaşırlar. Çok nazik ve sahiplerine karşı saygılıdırlar. Çok yumuşak ve güzel sesleri vardır. Apartman hayatına kolay uyum sağlarlar.
Bakım Bakımları çok kolaydır. Haftada bir kez fırçalanmak isterler.
Başka kedilerle geçinme Orta
Çocuklarla geçinme Orta
Dikkat ve ilgi İyi
Konuşkanlık İyi
Oyunculuk Mükemmel
Avcılık Orta
Aktivite Mükemmel
Bağımsızlık İyi
Ağırlık 3-6 Kg