Exotic Shorthair Karakter Özellikleri
Cinsi Exotic Shorthair
Kökeni Amerika Birleşik Devletleri
Görünüm Kısa Tüylü bir İran Kedisi görünümündedir. Orta boydadır veya kısa boyludur. Kafa yapısı yuvarlak, geniş kaslıdır. Yanaklıdır. Kısa, geniş yuvarlak ağız ve burun yapısı vardır. Kulakları küçük ve açık olmayan bir yapıdadır. Tüylerle kaplanmıştır. Gözleri büyük ve geniş, altın renginden, bakır rengine doğru değişik renklerde göz renkleri olur. Beyaz renkli olanların gözleri mavi olur. Boynu kısa ve kalındır. Vücut yapısı orta boyda ama heybetli görünümdedir. Yere yakındır. Göğsü geniştir. Kaslı omuzları vardır. Büyük kemikli ve güçlü kaslıdır. Kısa, düzgün bacakları vardır. Büyük ve yuvarlak patileri vardır. Tırnakların arasından tüyler çıkmıştır. Kuyruğu kısa ve kalındır. Kuyruğunu aşağıda taşır. Kuyruk uca doğru kıvrılır.
Renk Tüm kedi renkleri olabilir.
Tüyü Kısa tüylüdür ama diğer kısa tüylü cinslerine göre daha uzun tüyleri vardır. Yoğun ve diktir. Tüm İran Kedi cinsinin renklerinde olurlar.
Huyu Egzotik kısa tüylü kediler, İran Kedilerine göre daha canlıdır. Meraklı, oyuncu ve iyi huyludurlar. Diğer kedi ve köpeklerle iyi anlaşırlar. Yalnız kalmayı sevmezler. Anlayışlı ve sessizdirler. Sahibinin ilgisini isterler. Üç yaşına gelene kadar olgunlaşamazlar.
Bakım Bakımı kolaydır, haftalık olarak taranmalı ve fırçalanmalıdır. Tüy dökümü sırasında günlük olarak taranmalı ve fırçalanmalıdır. Gözlerde günlük olarak temizlenmelidir.
Başka kedilerle geçinme Orta
Çocuklarla geçinme Mükemmel
Dikkat ve ilgi İyi
Konuşkanlık Düşük
Oyunculuk Mükemmel
Avcılık Orta
Aktivite Düşük
Bağımsızlık Düşük
Ağırlık 3-7 Kg