Japanese Bobtail Karakter Özellikleri
Cinsi Japanese Bobtail
Kökeni Japonya
Görünüm Orta boyda, iyi gelişmiş kas yapısına rağmen zarif görünümlüdür. Kuyruğu bir ponpon görünümdedir. Kafa yapısı görünüşü uzun, sanki bir eşkenar üçgen şeklindedir. Yüksek ve baskın şekilde belirgin yanak kemikleri vardır. Erkeklerde gerdan vardır. Burnu keskin hatlı tam gözlerinin altındadır. Ağız yapısı uzun ve belirgindir. Kulakları büyük, düzgün ve geniş açılıdır. Gözleri büyük, oval ve tam açıktır. Tüy rengine uygun renklerde olur. Vücut yapısı uzun, narin görünümlü ve iyi gelişmiş kas yapısı vardır. Bacaklar uzun ve ince görünümlü, arka bacaklar ön bacaklardan daha uzundur. Patileri ise ovaldir. Maximum kuyruk uzunluğu 5-8 cm arasındadır. Çok nadir bile olsa 10-13 cm arasında olan kuyruklara da rastlanmıştır. Tüy cinsine göre kuyruğun ponpon görünümü değişiklik gösterir.
Renk Siyah, kırmızımsı kahverengi, beyaz olabilir.
Tüyü Kısa veya kısmen uzun, yumuşak ve ipeksi görünümdedir. İki değişik türü vardır: 1-Kısa tüylü, 2-Kısmen uzun veya uzun tüylü tüy renkleri çikolata, lila ve benekli renkler dışında her renkte olabilir. Üç veya iki renkli olanları tercih edilir. Ödül almış bir cinstir. Yalnız dişi olan Japon Kısa Kuyruk Kedileri üç renkten oluşurlar. Şöyle ki: Siyah, kırmızımsı kahve ve beyaz.
Huyu Japon Kısa Kuyruk kediler, oryantal kedi tipi gibi sağlam karakterleri, özgür, canlı ve meraklı bir mizaca sahiptirler. Her zaman diğer ve kedi köpeklerle iyi geçindikleri söylenemez. Oyuncu bir yapıya sahip Japon Kısa Kuyruk Kediler çocuklarla çok iyi geçinirler. Konuşkan ve yumuşak bir ses tonları vardır. Sahiplerine karşı bağlı ve sevgi doludurlar. Dengeli ve iyi huylu mizaçları ile hem apartman hayatına hemde dışarıda yaşamaya kolayca alışırlar. Atletik yapılı iyi bir avcıdırlar ve suyu çok severler.
Bakım Haftalık olarak tüylerini fırçalamak yeterlidir. Tüyleri çok az dökülür.
Başka kedilerle geçinme İyi
Çocuklarla geçinme İyi
Dikkat ve ilgi İyi
Konuşkanlık İyi
Oyunculuk Mükemmel
Avcılık Mükemmel
Aktivite İyi
Bağımsızlık Orta
Ağırlık 3-7 Kg