Javanese Karakter Özellikleri
Cinsi Javanese
Kökeni Amerika Birleşik Devletleri
Görünüm Orta boyludur ama Siyam kedilerinden daha ağırdır. Zarif, uzun, şık görünümlü kaslı vücutlu kedilerdir. Orta boyda, üçgen biçiminde bir yüzü vardır. Profilde dış bükey bir görünümü vardır. Ağız ve burun silindir gibi dışarı doğru uzundur. Düz bir burun yapısı vardır. Orta boyda bir çene yapısı vardır. Kulakları büyük ve geniştir. Görüntüsü üçgen gibidir. Gözleri orta boyda ve badem şeklindedir. İki gözde burna yakındır. Renkli noktalı ve beyaz tüylü olan tüm Javanese Kedilerin göz rengi koyu mavidir. Boynu uzun ve silindir şeklindedir. Vücut yapısı uzun, zarif, narin ama kaslıdır. Bacaklar uzun, silindir şeklindedir. Vücudu ile orantılıdır. Patiler küçük ve ovaldir. Kuyruğu çok uzun ve silindir şeklinde başlar, ucuna doğru sivrilir.
Renk Genelde tüm renklerde olabilirler.
Tüyü İnce, ipeksi, uzun düz tüyler tüm vücudu, gıdıyı, omuzları ve kuyruğu kaplar. Değişik tüy renklerindeki oryantal cins Javanese kedi koyu mavi göz rengine sahiptir. Renkli benekli koyu mavi gözlü olanlar Siyam kedilerini hatırlatırlar.
Huyu Javanese kedilerin karakterleri oryantal kedi cinsine benzer. Javanese kediler canlı ve melodik sesi ile konuşkandır. Sahiplerini küçük bir köpek gibi izlerler. Ne istediklerini çok rahat anlatabilirler. İyi ve atletik birer avcıdırlar.
Bakım Kolaydır. Fırçalanmaktan hoşlanırlar.
Başka kedilerle geçinme Orta
Çocuklarla geçinme İyi
Dikkat ve ilgi Orta
Konuşkanlık İyi
Oyunculuk Orta
Avcılık Orta
Aktivite İyi
Bağımsızlık Düşük
Ağırlık 3-8 Kg