Bu sayfamızda 'KEDİ DOSTLARIMIZ' ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilme imkanına kavuşuyorsunuz.

Tek yapmanız gereken info@petworldturkey.com  adresine merak ettiğiniz konuyu bildirmektir.

Sorularınızı bizlere iletmeden önce lütfen aşağıda konularına göre ayrılmış olarak görebileceğiniz sık sorulan sorular sayfamızdaki soruları ve cevaplarını incelemenizi tavsiye ederiz.

KONULARINA GÖRE SIK SORULAN SORULAR

Kedilerle Dostluk

Kedi Dostumuz ile İyi Bir Başlangıç Yapmak için

Kedi Dostumuzun Arabada Güvenliği

Kedi Dostumuzun Sağlığı

Kedi Dostumuz için Bakım

Kedi Dostumuzun Tuvalet İhtiyacı

Kedi Dostumuz Kum Kutusunu Kullanmıyorsa

Kedi Dostumuzun Eğitimi

Kedi Dostumuz ve Yemek

Kediler Ve Sağlığımız

Kedilerin Kısırlaştırılması

Kedilerde Isırma ve Tırmalama

KEDİ DOSTLARIMIZIN BESLENME PROGRAMLARI

Yeni Doğan Yavrular, Doğumdan İtibaren 2 Aylık Olana Kadar Beslenme Programı
1-4 Aylık Arası Yavru Kediler İçin Beslenme Programı
4-12 Aylık Yavru Kediler İçin Beslenme Programı
1-10 Yaş Arası Sağlıklı Yetişkin Kediler İçin Beslenme Programı
Kilo Almaya Meyilli Yetişkin Kediler İçin Beslenme Programı
Mükemmel Tüylere Sahip Olabilmesi İçin Beslenme Programı
Hassas Kediler İçin Beslenme Programı
Dışarıda Yaşayan Kediler İçin Besinsel İhtiyaçlar
Evde Yaşayan Kediler İçin Besinsel İhtiyaçlar
1-10 Yaş Arası İran Kedileri İçin Beslenme Programı
10 Yaş Üzeri Erişkin Kediler İçin Beslenme Programı
15 Yaş Yaşlı Kediler İçin Beslenme Programı
Kedinizin İştahının Arttırılması

KEDİ DOSTLARIMIZ İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKEN FAYDALI BİLGİLER

Kedilerle yaşamak çok daha kolaydır. Küçük bir ev onlar için sorun değildir. Sabah akşam dışarı çıkarılmalarına gerek yoktur. Günün çoğunu sesiz sedasız, 16-18 saat uyumakla geçirirler. Sıcağa, yumuşak yerlere ve güneşli pencerelere bayılırlar. Kaloriferin üstünde, pencere önünde, onlara bir yatacak yer yapın ve altlarına da yumuşacık bir minder koymayı unutmayın.

Kedilerle Dostluk:

Soru: Kedi Dostumuz İle Nasıl Anlaşabiliriz?
Cevap: Bir kedi ile anlaşmanın yolu onun karakterini anlamakla başlar. Onun karakterini anlamakla başlar. Onun vücut dilini izleyin.
Kuyruğu, ruhi durumunu hemen ele verir.
Eğer kuyruğu yukarıda ise, keyfi yerinde demektir.
Eğer bir taraftan diğer tarafa sallıyorsa, herhangi bir taraftan diğer tarafa sallıyorsa, herhangi hoş olmayan bir durumun beklentisi içindedir. Çabuk çabuk öne arkaya doğru gidip geliyorsa, bir şeyden korktuğuna ve muhtemelen saldırmaya hazırlandığının alametidir.
Kediler kendi yerlerine çok düşkündürler. Hep tanıdıkları görüntüler, kokular ve seslerle birlikte olmak isterler. Tanıdık çevresindeki ani değişiklikler onun strese girmesine neden olur. Böyle durumlarda onunla tatlı bir ses tonu ile konuşun, ona daha çok ilgi ve şefkat gösterin, oyuncaklarının ve eşyalarının yanında olmasına dikkat edin.
Kedinizin ruh sağlığı için eğlenmesi ve beynini çalıştırması lazımdır. Ona, içinde çanlar olan toplar, bir ipin ucundan sarkan oyuncaklar veya oyuncak fareler verin.

Kedi Dostumuz İle İyi Bir Başlangıç Yapabilmek için:

Soru: Kedi Dostumuz İle İyi Bir Başlangıç Yapabilmek İçin Neler Yapabiliriz?
Cevap: Sahip olduğunuz yeni kedi dostunuzu rahat ettirmek ve yeni yerine alıştırmak için onu ilkin ufak bir mekana koyun. Bu küçük bir oda olabilir. Derhal temiz su ve yemeğini verin. Odanın bir kenarına tuvalet kutusunu koymayı unutmayın. Oraya sık sık girip onunla biraz oynayın, konuşun. Onu zorlamayın. Size gelmesini bekleyin. Etrafa alışmaya başlayınca, kapıyı açıp onu evin diğer taraflarına gidebilmesi için serbest bırakın.
Bazen kendilerini güvende hissedene kadar, onlar bir yatağın altında veya bir dolapta saklanmayı tercih ederler. Onların bu isteğine saygı gösterin.
Kediler evde kapanıp kalmaktan hoşlanmazlar. Güzel havalarda onların balkonda veya pencere önünde güvenle kalabilmeleri için, pencerenin veya balkonun tel veya demir kafes ile kapanması lazımdır. Kediler düşebilir, yaralanır, sakatlanır, hatta düşme canlarına mal olabilir.
Bazı çiçek ve bitkiler kediniz için zehirlidir. Evinizi ve bahçenizi bunlardan arındırın. Evinize, bir iki tane, kedilerin çiğnemeyi sevdikleri bitkileri koyun.
Kedinizi bir yere götürürken mutlaka seyahat kutusu içinde taşıyın. Kutuya alışması için, içine havlu ve battaniye koyarak, kapağını açık bırakın. Bu kutu onun saklanma yeri de olabilir. Üstünü örterseniz, onu daha da rahatlatabilirsiniz.

Kedi Dostumuz ve Arabada Güvenlik:

Soru: Kedi Dostumuzun Arabada Güvenli Seyahat Edebilmesi için Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Cevap: Havalar ısınmaya başlayınca, pencereleri açık bile bıraksanız, gölgede bile olsanız, kedinizi arabanın içinde sakın bırakmayın. Birkaç dakika içinde ısı aşırı derecede yükselir ve kedinizin canına mal olabilir.

Kedi Dostumuzun Sağlığı:

Soru: Kedi Dostumuzun Sağlığı için Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?
Cevap: Kedinizle birlikte yaşamaya başlar başlamaz, onu güvendiğiniz bir veterinere götürüp, aşı ve parazit ilaçlarını yaptırmanız lazımdır. Sağlıklı bir kedi, tüyleri pırıl pırıl, gözleri parlayan, hareketleri mutluluğu ifade eden bir kedidir.

Kedi Dostumuzun Bakımı:

Soru: Kedi Dostumuzun Bakımı için Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?
Cevap: Kedilerin bakımı çok kolaydır. Bir kere, kokmazlar ve temizlik hastasıdırlar. Kendi kendilerini devamlı temizlediklerinden dolayı, yıkanmalarına gerek kalmaz. Arada sırada uygun bir fırça ile fırçalanmaları (bilhassa tüy dökme mevsiminde) yeterlidir. Uzun tüylü kedilerin, tüylerinin düğümlenmesinin önüne geçmek için, uygun bir tarak ile sıkça taranmalıdırlar. Bazen, tüyleri midelerinde birikebilir, ağızdan verilen bazı ilaçlar bu tüy toplarının ağız yoluyla çıkmasını sağlar.

Kedi Dostumuzun Tuvalet İhtiyacı:

Soru: Kedi Dostumuz Tuvalet İhtiyacını Nasıl Karşılar?
Cevap: Tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için evin sakin bir yerine, kum kutusunu koymanız ve ona kumu bir defa göstermeniz yeter. Yalnız, temizlik hastası olduklarından, kumun her zaman temiz tutulması gerekir aksi halde ihtiyacını, sizin hiç hoşunuza gitmeyen bir yerde giderebilirler. Sakın kızıp onu daha fazla strese sokmayın. Kirlenen yeri, amonyak içermeyen bir deterjan ile temizleyin. (Çiş de amonyak içerdiğinden, kedinin aynı yeri tekrar kullanmasına neden olur) Sonra sirke ile nötralize edin. Eğer halın üzerine yapmış ise, halıyı da amonyak içermeyen bir deterjan ile ıslak temizleyip sonra yine elma veya limon sirkesi ile nötralize etmek gerekir.

Kedi Dostumuz Kum Kutusunu Kullanmıyorsa:

Soru: Kedi Dostumuz Eğer Kum Kutusunu Kullanmıyorsa Ne Yapabiliriz?
Cevap: Kediniz eğer kum kutusunun dışına tuvaletini yaparsa, bunun başka nedenleri de olabilir. Sağlık sorunu onun kutuya çıkmasını engelleyebilir veya kutuya gelene kadar kendini tutamayabilir. Eğer bundan şüpheniz varsa onu derhal güvendiğiniz bir veterinere götürün. Tedavi esnasında, onun küçük bir alanda kalmasını ve kum kutusundan fazla uzakta olmamasını sağlayın. Burada, kumdan uzakta, her zaman temiz su ve yemek bulundurun. Kum kutusunu kullanmamasının diğer nedenleri, evdeki herhangi bir durumdan strese girmiş olması veya kumun cinsi değişmiş ise, yeni kumu sevmediğinden kaynaklanabilir. Veya, kapının kapanması, köpeğin yolunu kapatması gibi herhangi bir neden, onun kum kutusuna kolayca erişmesini engelleyebilir. Kum kutusunun yerini değiştirmek istiyorsanız, yeni yere de bir kutu koyun. İlkin iki kutuyu kullanmasına izin verin. Yeni kutuya alıştıktan sonra, eskisini kaldırın.

Kedi Dostumuzun Eğitimi:

Soru: Kedi Dostumuzun Eğitimi için Ne Yapabiliriz?
Cevap: Kedilerin eğitimi köpeklerinkinden çok değişiktir. Kedilerin sizi memnun etmek veya tasvip edilmek gibi bir kaygıları yoktur. Hem çok akıllı hem de başlarına buyrukturlar. Yapmamasını istediğiniz hareketleri ve alışkanlıkları var ise, ilkin bunların nedenini araştırmanız gerekir.
" Masalarınızın veya mutfak tezgahlarının üstüne mi çıkıyor?
Kediler, etrafı seyredebilecekleri yüksek yerlerden hoşlanırlar. Ona, pencere önünde böyle bir yer yapın.
" Koltuklarınızı mı tırmalıyor?
Ona, halı kaplı veya etrafına kenevir halat sarılmış tırmalayabileceği bir direk yapın. Buna alıştırmak için üstüne biraz 'catnip' kedilerin sevdiği bir ot) sürün.

Yaptığı hatalardan dolayı onlara bağırıp çağırmak veya dövmeye kalkmak ters tepki yapar. Hem sizden soğumasına hem de daha çok strese girmesine sebep olursunuz. Onu hiçbir zaman cezalandırarak eğitime kalkışmayın.

Kediler gürültüden, sudan, ani hareketlerden hoşlanmazlar. Yapmamasını istediğiniz bir şeyi yapmaya başlarsa, ilkin dikkatini dağıtın ve onun ilgisini başka şeye çekin. Örneğin, aniden elinizi çırpın; içine birkaç kuruş koyduğunuz teneke kutuyu güçle sallayın; bir su tabancası ile üstüne su sıkın. Eğer okuduğunuz kitaba musallat olmuş ise yüzüne çok kuvvetli olmamak şart ile üfleyin. Bundan nefret ederler ve iki tekrar sonucu kendilerine başka eğlence bulmayı tercih ederler.

Eğitime, kediniz hayatınıza girer girmez başlayın. Onu şaşırtmamak için hep aynı komutları tekrarlayın. Israrlı olun ve her kedinin kendine göre bir karakteri olduğunu ve eğitiminizi ona göre ayarlamayı unutmayın.

Kedi Dostumuz ve Yemek:

Soru: Kedi Dostumuz Yemek Yerken Nelere Dikkat Etmelidir?
Cevap: Kediler etobur olurlar ve sık yemekten hoşlanırlar. Yetişkin kedileri günde iki öğün konserve ve/veya kuru mama karışımı ile besleyip, önlerinde devamlı kuru mama ve temiz su bulunmasını sağlayın. Mama paketlerinin üzerindeki bilgilere ve veterinerinizin önerilerine dikkat edin.

Kediler ve Sağlığımız:

Soru: Kedi Dostumuz ile Sağlığımıza Yan Etkileri Var mıdır?
Cevap: Kedilerden hastalık geçeceği endişesi, binlerce kedinin terk edilmesine neden olmaktadır.
Kedinin tüyünün 'kist yapması' korkusu en yaygın olanıdır. Tüylerden kist olmaz. 'Kist' oluşturan bağırsak parazitidir. Parazitlere karşı düzenli olarak ilaçları yapılan kedilerden böyle bir hastalığın geçmesi imkansızdır.
Ayrıca, kedi tüyünün insanın vücuduna girmesi mümkün değildir. Burnumuzdaki kıllar nefes yoluyla girmesini önler. Ağızdan yutulmasına imkan yoktur. Çünkü tüyler boğaza takılıp kaldığında, birkaç öksürükle dışarı atılır.

Diğer bir korku da, önlenmesi çok basit olan, doğmamış bebeğe geçen Toxoplosmosis adındaki bir parazit yüzünden yaşanmaktadır. Kedinin yediği hastalıklı bir kuş veya fareden geçen, kedinin kakasından da hamile anneye geçen parazit, bebeklerin özürlü olmasına sebep olabilmektedir.

Kedi, bütün ömrü boyunca yalnız bir kere, ilk defa parazit vücuduna girdiğinde onu dışkısı ile düşürür. Parazitin etkin hale gelmesi, dışkının çıkışından en aşağı 24 saat sonra olur. Eğer bu, hamilelik dönemine rast gelmiş ise:
1-Kedi kumunu her gün değiştirmek, ve/veya
2-Kumu değiştirirken eldiven kullanmak, ve
3-Elleri itina ile yıkamak gibi...
Basit bir iki önlem parazitin anneye bulaşmasını önler.

Ayrıca, eğer hamile bayanın vücuduna bu parazit evvelce girmiş ise, zaten bağışıklık kazanmıştır. ABD'de yapılan araştırmalarda, nüfusun %30'unda bu parazitin mevcudiyeti saptanmıştır.

Kediyi hüzünlü bir sona terk etmek yerine, hamile kalmadan evvel yapılacak basit bir kan testi, bu parazitin vücutta olup olmadığını gösterir. Eğer parazit mevcut ise, zaten vücut bağışıklık kazanmış demektir.

Hamilelik döneminde, bir bayanın stresli günleri olabilir. Bunun için önereceğimiz en iyi ve en güvenli ilaç, kedisine sarılıp, onun mırmırlarını dinleyerek biraz şekerleme yapmasıdır.

Kedilerin Kısırlaştırılması:

Soru: Kedi Dostumuzun Kısırlaştırılmalı mıdır?
Cevap: Üremesi serbest bırakılan bir kedi ve yavruları yedi sene içinde 420.000 kedinin doğumuna sebep olurlar. (Kaynak:Humane Socitey of United State)
Kısırlaştırılmış kediler, daha sağlıklı ve uzun yaşarlar. Genelde kısırlaştırma onları bir çok kanser türlerinden korur. Sinirli ve hırçın değil, uyumlu ve sakin olurlar. Bilhassa erkek kedilere mahsus, çişini oraya buraya spreyleme davranışı, kısırlaşmış kedide olmaz.
Dişi kedi için 'anneliği bir defa tatsın' fikrinin hiçbir hükmü yoktur. Çünkü seçerek değil, içgüdülerinin sonucu anne olurlar ve hamilelik ve doğum esnasında ciddi sağlık sorunları çıkabilir. Kedinizin anneliği tatmasından önemli olan konu, bebek kedilerin ne olacağı dır?
Kediniz hiç sokağa çıkmıyorsa bile, çiftleşme dönemlerinde bir yolunu bulup kendisini sokağa atacaktır.
Dişiler için sonuç hamilelik, erkek kediler için dişi kediler peşinde koşarken, hayatlarını araba altında veya diğer erkek kedilerle yaptıkları kavgada kaybedebilir veya yaralanabilirler.

Kedi dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşatmak hepimizin sorumluluğundadır.
Medeni ülkeler, kısırlaştırmayı, en insani çözüm olarak kabul etmişlerdir.

Kedilerde Isırma ve Tırmalama:

Soru: Kedi Dostumuzun Neden Isırır ve Tırmalar? Nasıl Önlenir?
Cevap: Bazı kediler sevgilerini ısırarak gösterirler. Eğer bu ısırmalar kuvvetlenirse veya evde çocukların olmasından dolayı ısırmamasını istiyorsanız, bunu yapar yapmaz, derhal acı bir ses çıkarın. Canınızı acıttığını anlayıp durduğu zaman, ona tatlı bir sesle konuşun. Tekrar başlarsa, tekrar acı bir ses çıkarın.Bunun, istemeyeceğiniz bir oyuna dönüşmemesi için, ona arkanızı dönün, devam ettiği takrirde onu birkaç dakikalığına banyoya veya kutusuna kapatın.

Onunla küçük tokatlar atarak veya onu kızdırarak oynamayın. Bu sonradan sert davranışlara neden olur.

Kediler kendilerini güvende hissetmezlerse veya strese girerlerse, tırmalamaya yönelebilirler. Eğer vücutlarında ağrıyan bir yer varsa, kendilerini korumak için tırnaklarını kullanmaya kalkabilirler. Eğer, sağlık durumunda bir sorun yoksa, tırmalama hareketinin alışkanlık haline dönüşmemesi veya onu daha fazla tahrik etmemek için, elinizi bacağınızı aniden çekmeyin. Acı bir ses çıkarıp dikkatini başka bir yere çekmek en uygun davranıştır.

Kediler doğuştan avcıdırlar. Bazen yaramazlık diye algıladığımız davranışları bu avcılık içgüdüsünden başka bir şey değildir. Bunu hoş görmelisiniz.

KEDİ DOSTLARIMIZIN BESLENME PROGRAMLARI

Yeni doğan yavrular, Doğumdan itibaren 2 aylık olana kadar Uyması Gereken Beslenme Programı:

Soru: Yeni Doğan Yavru Kedilerin Doğumdan İtibaren Sütten Kesene Kadar Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır? (Doğumdan - 2 aylık olana kadar)
Cevap: Yavruların tam olarak gelişebilmesi için, yaşamlarının ilk haftalarında mama çok önemlidir. Özellikle çok sayıda yavru varsa ya da annenin sütü yetersizse özel formülasyonlu bir mamanın kullanımı şiddetle tavsiye edilir.
Genç yavrular fazla laktozu çok zor sindirirler (süt şekeri). Düşük laktoz içerikli, sindirim kapasitelerine uygun, özel bir süt ile bu ihtiyaçları karşılanır.
Yavrular yaşamlarının ilk haftalarında her gün kilo kazanmak durumundadırlar. Gelişimlerinin kontrol edilmesi açısından yavruların her gün tartılması tavsiye edilir.
Taurin oldukça genç olan yavruların sinir sistemlerinin, gözlerinin ve kusursuz bir kalp fonksiyonunun gelişimi için gerekli aminoasittir.

Yeni Doğan Yavrular, 1-4 Aylık Arası Olana Kadar Uyması Gereken Beslenme Programı:

Soru: Yeni Doğan Yavru Kedilerin İlk Dönemlerindeki Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır? (1-4 aylık arası)
Cevap: Yavru kediler in en yoğun gelişme evresini geçirdiği 1-4 aylık arası periyot çok önemlidir. 3 nedenden dolayı henüz olgunlaşmamış olan genç yavrular korunmalıdır.
Yavrular laktozu (süt şekeri) sindirme yeteneklerini yavaş yavaş kaybederler.
Yavrular bağışıklık sistemleri tamamen fonksiyonel olmadan önce, annelerinden aldıkları bağışıklığı yavaş yavaş kaybederler.
Yavruların süt dişleri 2-3 haftalarda görülmeye başlar; kalıcı dişleri 4.aydan sonra çıkmaya başlar.

Yavru Kedilerin, 4-12 Aylık Arası Olana Kadar Uyması Gereken Beslenme Programı:

Soru: Yeni Doğan Yavru Kedilerin İkinci Dönemlerindeki Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır? (4-12 aylık arası)
Cevap: Yavruların 2. gelişme dönemleri de aynı oranda önemlidir. Yavrunun hassas olan organizması 3 kritere göre yavaş yavaş güçlenir.
4.aydan sonra kalıcı dişler çıkmaya başlar.
Yavrunun sindirim kapasitesi artarken, besinleri sindirme yetenekleri de yavaş yavaş artar.
Kemiklerin son şeklinin oluştuğu bu dönemde, gelişme 1 yaşına kadar yavaş bir şekilde devam eder.

Yetişkin Kedilerin, 1-10 Yaş Arası Olana Kadar Uyması Gereken Beslenme Programı:

Soru: Yetişkin Kedilerin Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır? (1-10 yaş arası)
Cevap: Mamanın içinde bulunan 40'ın üzerinde besin maddesi, kedi beslenmesinde ilerleme kaydederek ve mükemmel beslenme doğruluğu sunarak, kedinin en spesifik besinsel gereksinimlerini karşılar.
Kuru mama idrarın asiditesini kontrol ederek kedilerde idrar taşlarının oluşumunu önlenmesine katkıda bulunur.
Kediler için olan bazı kuru mamalar, kusma ve sindirim bozukluklarına neden olabilecek tüy yumaklarının oluşumunu önler.

Kilo Almaya Meyilli Yetişkin Kedilerin Uyması Gereken Beslenme Programı:

Soru: Fazla Kilolu Yetişkin Kedilerin Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır? (1-10 yaş arası)
Cevap: Hareketsizlik ve yetersiz egzersiz yetişkin kedilerde fazla kilo kazancına neden olabilir. Her üç kediden biri kiloludur. Fazla kilo kedinizin sağlığı için zararlı olabilir. Fazla kilo riskini azaltmak için en iyi çözüm uygun bir mamanın seçilmesidir.
Özellikle yüksek protein içeriği ile birlikte L-karnitin ilavesi, kas kaybı olmaksızın vücut yağ depolarının kullanımını kolaylaştırır.

Mükemmel Tüylere Sahip Olabilmesi için Yetişkin Kedilerin Uyması Gereken Beslenme Programı:

Soru: Hassas Derisi olan ve Mükemmel Tüylere Sahip Olmasını İstediğimiz Yetişkin Kedilerin Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır? (1-10 yaş arası)
Cevap: %30'un üzerinde protein içeren bir mama, özellikle tüy dökme mevsiminde derinin metabolizması ve tüylerin yenilenmesi için kullanılır.
İştahta bir azalma, kondisyondaki düşüklük ve mamada gerekli besinlerdeki bir eksiklik gibi etkenlerin tümü, deri ve tüylerin parlaklığı üzerinde hemen olumsuz bir etki gösterir. (tüylerin mat ve çabuk kırılabilir olması gibi)
Tüylerin yutulması, doğal yolla atılmalarını zorlaştıran ve sindirim bozukluklarına neden olur.
Güzel tüyler kedinizin sağlıklı olduğunun en iyi göstergesidir. Hassas bir deriye ya da gür tüylere sahip olan bazı kediler, tüylerin yumuşaklığını parlaklığını arttıracak olan bir mamaya gereksinim duyabilirler.

Hassas Yetişkin Kedilerin Uyması Gereken Beslenme Programı:

Soru: Seçici Kediler Yada Hassas Sindirim Sistemi Olan Yetişkin Kedilerin Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır? (1-10 yaş arası)
Cevap: Bazı kediler, yumuşak dışkı yada ishale neden olan bir sindirim hassasiyeti gösterirler. Bu tür kediler optimum sindirim güvenliği sağlayan hassas bir mamaya ihtiyaç duyarlar.
Beslenme üzerine yapılan araştırmalar, bazı besinsel ham maddelerin sindirim üzerinde faydalı etkileri olduğunu ortaya koymuştur.
Frukto-oligo-sakkaritler (FOS) sindirim kanalındaki yararlı florayı arttırır.
Esansiyel yağ asitlerinin, özellikle de Omega 3 yağ asitlerinin bağırsaklar üzerinde anti-enflamatuvar etkileri vardır.

Dışarıda Yaşayan Kedilerin Uyması Gereken Beslenme Programı:

Soru: Dışarıda Yaşayan Aktif ve Yetişkin Kedilerin Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır? (1-10 yaş arası)
Cevap: Dışarıda yaşayan kedilerin yaşam tarzları, onların metabolizmalarını ve besinsel ihtiyaçlarını etkiler. Bir kedinin yaşamında dinlenmeye yer yoktur. Doğal yaşamda kediler sürekli fiziksel enerjilerini harcarlar ve bazı risklere maruz kalırlar.
Kedilerin 15 avlanma aktivitelerinden sadece 1 tanesi sonuç verir. Avlanma; günde 6-8 hafta sürebilen bir aktivitedir.
Doğal ortamda bir çok risk vardır. Diğer kedilerle kavga ederler, tehlikeli avlar yada zehirli bitkilerle karşılaşırlar ve tüm bunlar dışarıda yaşayan kedilerin sağlığını tehlikeye atar. Bu nedenle daha kuvvetli bir doğal bağışıklık sistemine ihtiyaç duyarlar.

Evde Yaşayan Kedilerin Uyması Gereken Beslenme Programı:

Soru: Özellikle Evde Yaşayan Yetişkin Kedilerin Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır? (1-10 yaş arası)
Cevap: Kapalı ortamda yaşayan (sıcaklık ve ışık farkından uzak) kedilerin yaşam tarzları, onların metabolizma ve besinsel ihtiyaçlarını kuvvetli bir şekilde etkiler.
Evde yaşayan kediler sınırlı aktiviteye sahiptir ve yemek (obezite riski artar) ve temizlenmek (zamanlarının %30-50'si) için diğer kedilerden daha fazla zaman harcarlar.
Evde yaşayan kediler neredeyse sürekli tüy dökerler ve bu da kusma yada sindirim bozukluklarının bir kaynağı olan tüylerin yutulmasına (yalanma esnasında) ve tüy yumaklarının oluşumunu artırır.

1-10 Yaş Arası İran Kedileri İçin Beslenme Programı:

Soru: En Ünlü Irk olan Yetişkin İran Kedilerin Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır? (1-10 yaş arası)
Cevap: Tüylerinin uzunluğu ve karakteristik yüz şekli ile İran kedileri dünyada benzersizdir. Oldukça yoğun tüyleri (toplam tüy uzunluğu:370 km), 3.3-4.2 kg arasında olmaları sayesinde yuvarlak ve güçlü bir görünümleri vardır.
İran kedileri, yüz yapılarından dolayı mamalarını dillerinin altıyla tutarlar.
Sonuç olarak, mamaların ağız yapılarına uygun olması yemelerini kolaylaştırır.

10 Yaş Üzeri Erişkin Kedilerin Uyması Gereken Beslenme Programı:

Soru: 10 Yaş Üzeri Erişkin Kedilerin Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır? (10 yaş üzeri)
Cevap: Erişkin kedilerin (10 yaş üzeri) ihtiyaçları yaşla birlikte değişir. Kaliteli bir beslenmede bu değişimler hesaba katılır.
Erişkin kediler, genç kedilere oranla kalsiyum ogzalat taşları ve böbrek problemlerine karşı hassastırlar. Bu nedenle mamalarındaki fosfor miktarı ve oluşturdukları idrar pH'ı (alkalizasyon) uygun olmalıdır.
Hücre yaşlanmasına karşı olan mücadele, kedinin ömrünün uzamasına katkıda bulunur.

15 Yaş Üzeri Yaşlı Kedilerin Uyması Gereken Beslenme Programı:

Soru: 15 Yaş Üzeri Yaşlı Kedilerin Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır? (15 yaş üzeri)
Cevap: Günümüzde tedavi ve beslenme alanlarındaki gelişmeler sayesinde 15 yaş üzeri kedilerin sayısında artış olmuştur. En iyi kalitede bir beslenme, yaşlı kedilerin daha uzun ve sağlıklı yaşamalarına yardımcı olabilir.
Verilecek olan mama özellikle yapısı açısından yaşlı kedilerin dişleri için uygun olmalıdır. Ve yeme zevklerinin sürdürülmesine yardım etmelidir.
Yaşlı kedilerin zamanla daha az etkili olan ve hassaslaşan bağışıklık sistemlerinin kuvvetlendirilmesi gerekir.
Her ne kadar kedilerin aktiviteleri zamanla azalsa da, hareketliliğin kolaylaştırılması için eklemlerin korunması önemlidir.

Kedinizin İştahının Artırılması İçin Nasıl Bir Mama Tercih Edilmelidir?

Kedinizin iştahı, onun için seçmiş olduğunuz mamanın kokusu lezzetinden her zaman önce gelmektedir. Bir mamanın iyi kokması kedinizin iştahının artırılmasına en büyük etkendir.