Bu sayfamızda 'KÖPEK DOSTLARIMIZ' ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilme imkanına kavuşuyorsunuz.
Tek yapmanız gereken info@petworldturkey.com mail adresine merak ettiğiniz konuyu bildirmektir.

Sorularınızı bizlere iletmeden önce lütfen aşağıda konularına göre ayrılmış olarak görebileceğiniz sık sorulan sorular sayfamızdaki soruları ve cevaplarını incelemenizi tavsiye ederiz.

KONULARINA GÖRE SIK SORULAN SORULAR

Köpek Dostlarımızı Doğru Seçim Kılavuzu
Köpek Dostlarımızın Kısırlaştırılması
Köpek Dostlarımızın Tuvalet Eğitimi
İlk Üç Ay İçinde Aşının Önemi ve 'Gençlik Hastalığı' Nedir?

KÖPEK DOSTLARIMIZIN BESLENME PROGRAMLARI

Küçük Boy Köpekler için Beslenme Programı (1-10 Kg)
Orta Boy Köpekler İçin Beslenme Programı (11-25 Kg)
Büyük Boy Köpekler İçin Beslenme Programı (25-44 Kg)

KÖPEK DOSTLARIMIZ İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKEN FAYDALI BİLGİLER

Köpek Dostlarımızı Doğru Seçim Kılavuzu:

  •  Bir dost edinmeyi mi düşünüyorsunuz?
  •  Buna hazır mısınız?
  •  Doğru bir seçim yapabilecek misiniz?

Doğru seçim, size ömür boyu çok iyi dost kazandıracaktır.
Yanlış seçim ise her ikiniz için de hüzünlü sonuçlar doğuracaktır.

Bu kılavuzdaki sorular ve temel noktaları, size ömür boyu mutlu bir beraberlik kazandırmak için sunuyoruz.

Hobi değil, sorumluluk..
Siz bu dostunuza ne kadar zaman ayırabileceksiniz? Eğer çalışıyorsanız, siz yok iken onunla ilgilenebilecek kimse olacak mı?
Onu işinize götürebilecek misiniz?
Onun bakımına ve ihtiyaçlarına tüm aile bireyleri yardımcı olacak mı?
Köpek dostlarımıza zaman ayırmak gerekir. Egzersiz ve zihinsel aktiviteler, eğitim, tüylerinin bakımı gibi...
Bazı köpek cinsleri için daha da fazla zaman gerekebilir. Yavruların, sürekli bakıma ihtiyacı vardır. Yaşlı dostlarımız ise, yalnızlıktan hoşlanabilirler.

Evde
Büyük boy bir köpek için evinizde yer var mı? Biblolar ve süs eşyası ile dolu olan bir ev, hareketli bir dost için uygun olmayabilir.

Atlet mi, patates çuvalı mı?
Bir patates çuvalı gibi hareketsiz mi, yoksa bir profesyonel atlet gibi enerjik misiniz?
Doğada uzun yürüyüşler mi, yoksa parkta kısa yürüyüşler yapmayı mı tercih edersiniz?
Dostunuzu kendi enerjinize uygun olarak seçin.

Soğuk ve yağmurlu sabahlarda da, köpeğiniz ile dışarıya çıkmanızın gerektiğini
unutmayın.

Eğitim ve Bakım
Yeterli ve doğru eğitim almamış bir köpek de, zaman içinde davranış problemleri çıkabilir. Bazen ufak bir dostumuzun da, büyük bir ırk kadar eğitim alması gerekebilir.

Eğitim ancak birlikte yapılırsa başarılı olur.
- Siz bu emeği verebilecek misiniz?
- Eğer dostunuzun tüyleri uzun ise, onu taramak ve fırçalamak için yeterli zaman ayırabilecek misiniz?
Herkese uygun bir dost
Çocuklarınız var mı? Sinirli mizaçlı köpekler, kazalara sebep olabilir veya çocuğunuza
karşı saldırgan davranabilir. Kediniz varsa bazıları onu kovalamaya meraklı olabilir.
Başka köpeğiniz var mı?
Ahenkli bir yaşam için, zıtlıklar en iyi çözümdür. Büyüğe karşı küçük, yaşlıya karşı genç,
dişi olan eve erkek köpek getirmek gibi...
Birlikte yaşayan dostlarımız arasında benzerliklerin fazla olması, aradaki rekabet nedeni
ile problemleri artırır.

Ömür boyu beraberlik
Böyle bir beraberliği, şartlarınız ne olursa olsun, göze alıyor musunuz?
Bir köpeğin ortalama ömrü 13 yıldır.
Bu süre zarfında ev değiştirirseniz, veya yurtdışına çıkarsanız, çocuklarınız olursa, çalışmaya başlar veya işinizden ayrılırsanız, dostunuzla beraberliğinizi devam ettirebilecek misiniz?

Unutmayın, onun hayatında yalnız siz varsınız. Onu terk etmek, ona acı bir son vermektir. Seçiminizi doğru yapın.

Köpek Dostlarımızın Kısırlaştırılması:

İdeal bir dünyada, her yavrunun bir evi ve iyi bir velisi olmalıdır.

Ne yazık ki, gerçek böyle değil.

Her yıl, evsiz kalan binlerce dostumuz, perişan bir halde telef olmaktadır. Ne kadar önlem alsanız da, dişi köpeğinizin iç güdüsel hareket ederek, evden kaçma ihtimali çok büyüktür.

Erkek köpeklerin de bu dişiyi bulmaları fazla zaman almaz. Sonunda istenmeyen bir hamilelikle karşı karşıya kalmak kaçınılmazdır.

Bebekler doğduğu zaman, sayıları 9'a ulaşabilir. Bakım, gıda, sağlık giderleri, iyi aile bulamaları, hiç kolay bir iş değildir. Bütün bu sorumlulukları göze almak yerine, evinizdeki dosta en iyi hayatı verme sorumluluğunu yüklenin.

Terkedilmiş hamile dostlarımız veya onların bebeklerinin bazıları bir aile bulsa bile, büyük bir kısmını çok kısa bir zamanda çok kötü bir son beklemektedir.

Dişi köpeğinizin kızgınlığı senede iki defa olmak üzere, birer ay sürebilir. Bu zaman zarfında, onun kısırlaştırılmamış hiçbir erkek köpekle bir arada olmaması gerekir.

Dişi köpeğinizi kızgınlık döneminde bahçenizde tutmaya kalkarsanız, semtinizin dört bir tarafından onunla çiftleşebilmek için gelecek olan erkek köpekler yüzünden, onların aileleri ve komşularınızla aranız bozulabilir.

Kısırlaştırma artık rutin bir ameliyat olmuştur. Genel anestezi altında uygulanır ve 2-3 hafta içinde köpeğiniz tamamen iyileşir.

Onun kısırlaşmadan önce bir kere doğum yapması için hiçbir sebep yoktur.

Eğer köpeğiniz kısırlaştırılırsa, hem kızgınlık dönemi ve hamilelik sıkıntısı yaşamayacak hem de ilerideki yıllarda, bazı ölümcül kanser risklerinden uzak olacaktır. Sizde bir çok endişeden kurtulmuş olacaksınız.

Kilo almak kısırlaştırma ile ilgili değildir. Yemeklerin ölçülü yenmesi ve yeterince egzersiz yapmak, kiloların sabit kalmasını sağlar.

Kısırlaşmamış bir erkek köpek dişinin kokusunu alır almaz bir fırsatını bulup ona ulaşmaya çalışacaktır. Fakat, otoyolları, dikenli teller gibi bir çok engel onun hayatına mal olacaktır.

Romantik maceralar peşinde evden kaçan köpek, bir kazaya kurban gidebileceği gibi, diğer köpeklerle çok vahşi kavgalara da tutuşabilir. Çoğu zamanda bir daha bulunmamak üzere kaybolur.

Kısırlaşmamış köpeğinizi zorla evde tutuğunuz taktirde, güçlü doğal istekleri yüzünden acı acı havlamaları, sağa sola zarar vermesi, hırçınlığı, pencerelere atlaması gibi bir çok davranış bozukluğu gösterecektir. Birlikte yaşamak zorlaşacaktır.

Erkek köpeğin kısırlaştırılması da genel anestezi altında yapılır ve dişininkine göre daha basit bir operasyondur. Kısırlaştırma onu bir çok hastalıklardan koruduğu gibi daha uyumlu olmasını da sağlar.

Kısırlaştırma zannettiğiniz gibi pahalı bir işlem değildir. Beklenmeyen bir hamilelik bebeklerin bakımı ve mecburi bir yığın sağlık giderlerinden çok daha ucuzdur. Yalnız, köpeğinizin sağlığı açısından ameliyat yapılacağı yeri ve veterineri çok dikkatle seçmeye özen gösterin.

Köpek Dostlarımızın Tuvalet Eğitimi

Bazı köpekler sahipleri için, yeni köpeklerinin yada köpek yavrularının tuvalet eğitimi sorun olabilir. Halbuki, dikkatli bir gözetimle, yavruların yada daha olgun köpeklerin tuvaletlerini nerede yapacaklarını öğrenmeleri bir kaç hafta içinde bile tamamlanabilir.

Tuvalet eğitiminde vurgulanması gereken en önemli nokta, tuvaletini belirtilen bölgede her yaptığında, köpeğin övülmesi ve ödüllendirilmesidir.

'Hatalar' çoğunlukla sahibinin, yavru köpeği yeterince yakından gözlememesinden veya yavrunun tuvalete gitme ihtiyacı olduğunu anlayamamasından kaynaklanır. Yavruların tuvalete gitme zamanları oldukça belirgindir. Örneğin, uyandıktan hemen sonra ve her yemeğin ardından Bu nedenle belirli ve düzenli bir rutin oluşturmak ve zamanlama uygulamak önemlidir.

Kazanın Temizlenmesi
Yavru ev içinde kakasını veya çişini yaptıysa, o bölgeyi amonyak içermeyen bir deterjanla iyice temizleyin ki bir daha aynı yere tuvaletini yapmasın. Gerekirse, köpeğin o bölgeye girişi sınırlandırılabilir.

Köpeğinizi evde nasıl eğitmelisiniz?
- Yavrunun normal olarak ihtiyacını gidereceğini bildiğiniz zamanlarda, onu gözünüzün önünden ayırmayın.
- Eğer onu yakından gözetleme imkanınız yoksa, tuvaletini yapmak istemeyeceği bir alana koyun. Bu onun yuvası veya tuvalet eğitim kafesi olabilir. Kafes, köpeğinizin boyuna oranla çok büyük olmamalı. Aksi halde, dostunuz kafesin uzak bir köşesini tuvaleti için kullanabilir. Köpekler, kendi mekanlarını kirletmek istemezler.
- Köpeğin tuvalet ihtiyacı olduğunu ima edebilecek davranış değişikliklerine dikkat edin, örneğin, yeri koklaması, daire çizmesi, yada ağlaması
- Onu buradan çıkarttığınız zaman, doğru tuvaletini yapmasını uygun bulduğunuz bölgeye götürün.
- İşini bitirene kadar onu sessizce bekleyin. Onu doğru zamanda ödüllendirmek çok önemlidir.
- Yavru işini bitirince, onu cömertçe ama sakinlikle övün (coşkudan çılgına dönmemesi için) ona bir ödül verin, yada bir tür ödüllendirme olarak, oyun için dışarıda biraz daha uzun kalın.
- Eğer yavru dışarı çıkmak ister ve üç dakika içinde ihtiyacını gidermezse onu kafesine koyun. Bir müddet orada bırakıp tekrar dışarı çıkarın. Bu sefer yaparsa onu övün.
- Yavru ihtiyacını görene kadar onu oyuna başlatmayın.

Başlangıç Rutini
- Gün içinde her saate bir, onu dışarıya belirlenmiş bölgesine götürün.
- Akşamları yavruyu uyumaya teşvik edin, ve gece siz yatmaya gitmeden evvel, onu uyandırıp tuvalet için dışarıya götürün. 6-10 haftalık köpeklerde, gece tuvalet ihtiyacını giderme zaman arasını 5 saatten fazla geciktirmeyin.
Daha sonra, geceleri iki tuvalet ihtiyacı arasındaki zamanı yavaş yavaş artırabilirsiniz.
- Yavru, tuvalet ihtiyacını doğru yere yapmasını öğrenmeye başladıktan sonra, onu daha uzun aralıklarla dışarı çıkarın.

Sağlık Sorunu
- Bilinçli bir eğitime rağmen yuvası içinde ihtiyacını giderecek köpek azdır. Eğer yaparsa, bir sorun olduğuna işarettir.
- Sağlıklı olduğundan emin olmak için sindirim sistemini (bağırsakların hareketliliğini) kontrol edin. Köpeğinize uygun ve onun beslenme ihtiyacını karşılayacak bir diyet çok önemlidir. Eğer bu konuda şüpheleriniz varsa veteriner hekiminize danışın.

Önemli Not: Evin içinde tuvalet yaptığından ötürü köpek azarlandıysa, doğru yerde tuvaletini yaparken de, sahibinin yeterli uzaklıkta saklanması gerekebilir. Çünkü sahibinin önünde tuvalet yapmayla, cezalandırılmayı ilişkilendirebilir.

Dostlarımızın, bazen yeniden eğitime ihtiyaçları olabilir. Örneğin, pansiyonlara bırakıldıkları durumlar gibi. Aynı eğitimi yeniden tekrarlamak gerekebilir.

Köpeğiniz tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra, dışkısının temizlenmesi, her köpek sahibinin sorumluluğudur.
Köpeğiniz ile dışarı çıktığınızda, lütfen;
- Her zaman yanınıza birkaç poşet alın
- Köpeğinize yaya kaldırımlarını, sokağın ortasını, yürüme yollarını, plajları, başkalarının bahçelerini kirletmemeyi öğretin.
- Köpeğinizin kurt, vb. gibi parazitlerden arınmış olmasını sağlayın
- Diğer köpek sahiplerini de duyarlı davranmaya teşvik edin.

İlk Üç Ay İçinde Aşının Önemi ve 'Gençlik Hastalığı' Nedir?

Köpek dostlarımız için en tehlikeli hastalıklardan biri olan 'gençlik hastalığından korunmak için ilk üç ay içinde aşı yapılması gerekiyor. Aksi taktirde sonuç ya ölüm ya da felç oluyor.

Genellikle 1 yaşından küçük köpeklerde olmak üzere kurt, gelincik, tilki ve vizonlarda da görülebilen 'gençlik hastalığı' çok bulaşıcı hastalıktır. Yaşlı köpeklerde görülmesine karşın aslında 2 yaşına kadar tüm genç köpeklerin hastalığıdır.

Hastalığın virüsü hayvanların organlarında, salgı ve dışkılarında ve hatta hastalığın başlangıcında kanında bile bulunur. Virüslerin vücuda girmesinden belirtilerin görülmesine kadar geçen süre 6 ila 9 gün arasında değişir.

Hastalık 5 şekilde görülür;
Yüksek ateşin belirgin olduğu hastalık 2 devre halinde görülür. Hastalık ateşle başlar. 5 şekilde görülebilir.

- Göz İltihaplanması : Gözde sulu, sümüklü ve çoğunlukla irinli ve balgamlı bir akıntı vardır. Göz kapaklarının içi kirli kırmızıdır. İrinli ve balgamlı akıntı nedeniyle göz kapakları birbirine yapışabilir. Işıktan korkarlar.
- Akciğer, Nefes Boruları İltihabı: Önce irinle birlikte balgamlı bir burun akıntısı meydana gelir. İştah azalır, hayvan durgunlaşır, aksırık ve öksürük görülür. Sonrada akciğer ve nefes borularında iltihaplanma tablosu görülür.
- Mide ve Bağırsak İltihaplanması: Genellikle akciğer ve nefes borularının iltihabıyla birlikte seyreder. Kusma, kanlı ve köpüklü ishal dikkati çeker. İştah azalır, susuzluk meydene gelir. Ateş, akciğer, nefes boruları iltihabından daha düşük seyreder.
- Deri İltihabı: Tüysüz yerlerinde özellikle ayakların iç tarafı ve karında enfeksiyon oluşur. Deride kabarcıklar yoğunlaşır. Büyüyen yumurtalar kuruyup dökülür ve kırmızı lekeler görülür.
- Sinirsel Bozukluklar: Belirli kaslarda tikler oluşur. Bu kronik kramplar en çok bacak, yanak ve dudak kaslarında görülür. Kramplar şakak kaslarında ve kulakların arasındaki kaslarda görülürse hastalığın seyri iyi değildir. Köpüklü salya akıtılması çiğneme kaslarının kramplarından olur. Köpeğin dişleri birbirine çarpar, sürekli net sesle havlar, hatta saatlerce inler. Meydana gelen tikler hayvan iyileşse de tüm hayatı boyunca kalır. Yürümede dengesizlik sonucunda felçler oluşur.

Mutlaka Aşılanmalıdır
Tedavide serumu ve konsantre köpek gamma globulini varsa kullanılır. Sinirsel belirtileri kontrol altına alınmaya çalışılır. En önemlisi 3 aya gelen köpek yavruları aşılanmalıdır. Hastalıkta birinci aşılama 7 ila 9'uncu haftalarda, ikinci aşılama 14'üncü haftada yapılır. Hastalığı geçiren köpekler ömür boyu bağışık kalırlar.

KÖPEK DOSTLARIMIZIN BESLENME PROGRAMLARI

KÜÇÜK BOY KÖPEK CİNSLERİ İÇİN BESLENME PROGRAMI

1-10 Kg Arası Küçük Boy Köpek Cinslerinin Uyması Gereken Beslenme Programı İle İlgili Sorular:
Soru: Küçük Boy Köpeklerin Büyüme Evresinde Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır? (2 aylık ve 10 aylık)
Cevap: Yaşamlarının ilk ayında, küçük cins yavru köpekler beklendiği üzere hızlı bir büyüme evresi geçirirler. Bundan dolayı, mamaları ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tam olarak dengelenmiş olmalıdır.
Yoğun Büyüme Evrelerinde İhtiyaçlarının Karşılanması Nasıl Olmalıdır?

Küçük cins bir köpeğin gelişiminin çoğu 6 ayda şekillenir. Ortalama olarak ağırlık kazancı günlük 20gr'dır. Ve 10 ay sonra doğum ağırlığının 20 katı kadar ağırlığa ulaşır. Bundan dolayı mamaları, bu hızlı gelişimdeki tüm enerji ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde olmalıdır.

Sindirim Hassasiyetinin Üstesinden Nasıl Gelinir?
Yavrunun sindirim kapasitesi yaşla birlikte gelişir. 3 aydan sonra, yavrunun sindirimi hala naziktir. Protein açısından zengin, sindirilirliği yüksek bir mama ishal gibi bozuklukların oluşumunun önlenmesine yardımcı olabilir.

Küçük Dişler Ve Çene için Önerilen Beslenme Nedir?
Küçük cins yavru bir köpek çok büyük ve sert olan krakerleri yemekte güçlük çeker. Krakerin kolay yenmeleri için, yavruların ağız boyutlarına ve çene güçlerine göre ayarlanmış uygun bir boyutta, şekilde ve yapıda olmaları gerekir.

Soru: Küçük Cins Köpeklerin Yetişkin Evresinde Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır? (10 aylık ve 8 yaş)
Cevap: Küçük cins köpekler genellikle oldukça aktif ve oyuncudurlar., böylece çok fazla enerji harcarlar. Bu nedenle, sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri için uygun bir beslenmeye ihtiyaç duyarlar.

Fazla Ağırlık Artışına Sebep Olmaksızın Nasıl Enerji Sağlanır?
Küçük cins bir köpeğin yüksek enerji ihtiyacının karşılanması, onun çok yemesi anlamına gelmez. Eğer köpeğinizi gün içerisinde ödül yemleri ve yemek artıkları ile beraber çok fazla beslerseniz, muhtemelen köpeğiniz kilo alacaktır ve bu sağlığı için zararlıdır. Bu durumdan sakınmak ve yağ depolarının iyi bir dağılımını sağlamak için, özel formülasyonlu mamalar verilmesi gereklidir.

Zamanın Beklenen Etkilerini Azaltabilmek İçin:
İyi bakılmış küçük cins köpekler beklendiği üzere daha uzun bir ömre sahip olurlar ve böylece daha uzun bir süre yaşlılık etkenlerine maruz kalırlar (ortalama 15 yıl). Yetişkin fazından itibaren hayvanlara yaşlanmaya karşı ve bağlantılı olarak böbrek yada kalp fonksiyon bozukluğu ve diş problemlerine karşı savaşacak mamalar verilmesi gereklidir.

Soru:Nazik ve Hassas Küçük Cins Köpeklerin Yetişkin Evresinde Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır? (10 aylık - 8 yaş)
Cevap: Yemek artıkları, dengesiz ev yapımı mamalar ve uygun olmayan ödül çubukları gibi yetersiz diyetler, sindirim hassasiyetine ve yemek seçme alışkanlığına neden olabilir. Küçük cins köpekler dengeli, düzenli ve özel mamalara ihtiyaç duyarlar.

İştah Nasıl Artırılır?
Basit olarak nazik yada gerçek anlamda hasas olduklarından, küçük cins köpekler verdiğiniz mamayı reddedebilirler. Yemeye karşı isteklerini arttırmak için çene yapılarına uygun formda, yumuşak krakerlerden oluşan ve yoğun lezzet arttırıcılar içeren mamalar en iyi başarıyı sağlayabilir.

Mamanın Sindirim Toleransı Nasıl Arttırılır?
Bazı küçük cins köpekler mamalarında bulunan bazı besinlerin yetersiz sindirimine neden olabilecek hassas bir sindirim sistemine sahiptir. Beslenme açısından cevap, lif bakımından zengin ve nişasta açısından düşük bir mama olmalıdır. Ayrıca iyi dengelenmiş bir sindirim florasını sağlayacak ve sindirim bozuklukları riskini azaltacak bir mamadır.

Soru: Fazla Kilolu Küçük Cins Köpeklerin Yetişkin ve Yaşlılık Evrelerinde Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır? (10 aylık-8 yaş) ve (8 yaş üzeri)
Cevap: Aşırı kilo kazancına neden olan faktörler (ve küçük ırk köpeklerde sağlık üzerine ters etki yaratan), uygun olmayan bir diyet ve genetik yatkınlığı içerir. Aşırı kilo ömrün kısalmasına neden olabilir. Bundan dolayı düşük kalorili bir mama, ideal bir kilonun sürdürülmesi için gereklidir.

Mevcut Enerjinin En İyi Şekilde Kullanılması Nasıl Sağlanır?
Etkin bir şekilde kilo kaybı için, küçük cins bir köpeğin mevcut yağ depolarını kullanmasının arttırılması gereklidir.

Vücut Kaslarının Korunmasıyla Beraber Kalori Nasıl Azaltılabilir?
Fazla kilo kazancının önlenmesi ve ideal kilonun sürdürülmesi için hala yemek yemek isteyen küçük cins bir köpek düşük kalorili bir mamaya ihtiyaç duyar. Vücut kasları korunurken kilo kaybı için, mama protein açısından zengin olmalıdır.

Fazla Kilo Nasıl Belirlenir?
1-Kaburga kemikleri üzerinde, arka tarafta ve kuyruk bölgesinde yağ tabakasının ele gelmesi
2-Gevşekliğin belirlenmesi
3-Egzersiz ve ısıya karşı tahammülsüzlük
4-Soluk soluğa kalma

Önemli Not: Köpeğiniz uygun mamaya rağmen kilo kaybedemiyorsa veteriner hekiminize başvurun.

Soru: Özellikle Yorkshire Terrierler için Yetişkin ve Yaşlılık Evrelerinde Beslenmeleri ve Bakımlarında Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir? (10 aylık-8 yaş) ve (8 yaş üzeri)
Cevap: Yorkshire Terrierler'in olağan dışı tüyleri, coşkulu davranışları ve sadık yapısı gibi özellikleri, bu hayvanları özellikle mamaları açısından özel bir ilgiye ihtiyaç duyan oldukça sıra dışı bir cins haline getirir.

Yorkshire Terrierler'in Beslenmesinin ve Mamaların Ağız Hijyeni Bakımından Önemi Nasıl Sağlanır?
Yorkshire Terrierler özellikle tartar ve diş plak oluşumuna karşı eğimlidirler. Bu fenomenler oldukça acı verici olabilir ve ileri olgular diş kayıplarına neden olabilir. Sadece özel olarak dizayn edilmiş krakerler günlük ağız hijyenin sürdürülmesine yardımcı olur.

Yorkshire Terrierler'in Beslenmesi Cilt Ve Tüylerin Kalitesini Nasıl Etkiler?
Yorkshire Terrierler tüylerinin uzunluğu ve parlaklığı ve ipeksi oluşu ile tanınırlar.Özel olarak formüle edilmiş mamalar kaşıntılı bir cildi önlediği gibi, solgun, yağlı, kırılgan ya da kuru olmasını engelleyerek tüylerin kalitesinin korunmasına yardım edecektir.

Yaşlanmaya Karşı Etkili Savaş Nasıl Verilir?
Yorkshire Terrierlerin uzun ömürleri, cilt ve tüylerinin kondisyonundaki değişimler, dayanıksız kalp, böbrekler ve bazen oluşabilen arthritis tarafından etkilenir. Köpeğe verilen mamalar, bu tip bozuklukların ortaya çıkmasının geciktirilmesine yardımcı olabilir.

Soru: Küçük Cins Köpeklerde Yaşlılık Evrelerinde Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır? (8 yaş üzeri)
Cevap: 8 yaşından sonra küçük cins köpekler tamamen dengelenmiş ve yaşlarına uygun olarak formüle edilmiş mamalara ihtiyaç duyarlar. Bu devre sindirim ve kalp problemlerinin olabileceği; cildinin esnekliğini ve tüylerinin parlaklığını kaybedebileceği bir devredir.

Sindiriminin İyi Olması İçin Nasıl Bir Beslenme İzlenmesi Gerekir?
Sindirim sistemi, ayrıca yaş ve artan sindirim bozuklukları tarafından da etkilenir. Sindirime yardımcı lifler açısından zengin mamalar, yaşlı köpeklerde olabilen 'bağırsak tembelliğini azaltır.

Hücre Yaşlanmasının Önlenmesi Ve Sağlıklı Kalp Ve Böbreklerin İyi Muhafaza Edilmesi Nasıl Sağlanır?
Vitamin E ve C, vücudun serbest radikallerle mücadele edebilmesi için gereklidir. Bunlar yaşlanma etkilerine ve belirli hastalıkların oluşumuna karşı engelleyici bir rol oynar. Sınırlandırılmış bir sodyum ilavesi normal kalp fonksiyonlarının desteklenmesine yardımcı olurken, etkili böbrek fonksiyonları diyetteki fosfor kısıtlaması tarafından sürdürülebilir.
Esnek Bir Cilt Ve Sağlıklı Tüylerin Muhafaza Edilmesi için Nasıl Bir Beslenme Yapmak Gerekir?
Küçük cins köpeklerin ömürleri cilt ve tüylerinin kondisyonundaki değişimler, dayanıksız kalp ve böbrekler ve bazen oluşabilen arthris tarafından etkilenir. Dengelenmiş bir diyet bu bozuklukların oluşumunu geciktirmeye yardımcı olabilir.

Küçük Boy Köpek Cinsleri İle İlgili Bilinmesi Gereken Bazı Önemli Beslenme Bilgileri:

Soru: Küçük Cins Köpekler ve Yavru Köpekler Arasındaki Beslenme Farkları Nelerdir?
Cevap: Bazı hayvan sahipleri küçük cins köpeklerine yavru köpekler için olan mamaları vermek gibi bir hata yaparlar. Yavru köpek maması, yetişkin bir köpeğin besinsel ihtiyaçları için uygun değildir.

Soru: Küçük Cins Köpeklerinizin Kilo Kontrolü için Neler Yapılmalıdır?
Cevap: Küçük cins köpeğinizi belli aralıklarla tartmalısınız.Küçük cins köpekler kilo artışına karşı oldukça hassastırlar. 25gr tam yağlı bir peynir 3kg'lık bir köpeğin günlük enerji ihtiyacının üçte birini karşılar. Düzenli aralıklarla tartarak, köpeğinizin fazla kilo alıp almadığını kontrol edin. Köpeğinize sık sık egzersiz yaptırın ve özel ödül çubukları ve öğünler arasında mama vermekten sakının.

Soru: Köpeğiniz mama seçiyorsa ne yaparsınız?
Cevap: Eğer köpeğiniz yemeyi reddederse, mamayı çok az sıcak su ile ıslatın. Mamasını değiştirmeyin. Mamadaki ani bir değişim, sindirim kanalı üzerine ters etkiler yaratabilir. En iyisi köpeği lezzetli bir mama ile beslemektir. Böylece köpeğiniz her gün, her öğünde mamayı zevkle tüketecektir.

ORTA BOY KÖPEK CİNSLERİ İÇİN BESLENME PROGRAMI

11-25 Kg Arası Orta Boy Köpek Cinslerinin Uyması Gereken Beslenme Programı İle İlgili Sorular:

Soru: Orta Boy Köpek Cinslerinin Büyüme Evresinde Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır? (2 aylık ve 12 aylık)
Cevap: 2-12 aylık arası orta boy köpek yavruları, tam olarak dengelenmiş bir mamaya ihtiyaç duydukları, yoğun bir gelişim devresinden geçerler. Ayrıca bu, dış çevreyi keşfettikleri bir dönemdir.

1 Yaşına Kadar Oldukça Hızlı Bir Gelişme
Orta boy yavru köpekler doğum ağırlıklarının 40-50 katı kadar büyürler ve 10-12 aylıkken hemen hemen erişkin boyutuna ulaşırlar. Kalıcı dişleri 4-7 aylıkken görünür.

Nazik Bir Bağışıklık Sistemi
Yavru, sütten kestiği dönemde anneden aldığı bağışıklığı gittikçe kaybeder. Çevre ile yeni temasları ve yapılan ilk aşılamanın bir sonucu olarak yavrunun bağışıklık sistemi gelişir.

Sindirim Hassasiyeti
Büyüme fazı esnasında, yavrunun sindirim sistemi henüz erişkin bir köpeğinki kadar gelişmemiştir. Hala nişasta emilimi zor olan yavru köpeklerin sindirim sistemleri hassastır.

Soru: Orta Boy Köpek Cinslerinin Yetişkin Evresinde Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır? (12 aylık ve 7 yaş)
Cevap: 1-7 yaş arasında orta boy köpekler erişkin dönemlerini yaşarlar. Bu periyotta hayvanın optimal kondisyonunu sağlamak için, mamasının yaşam koşullarına uygun olması gerekir.

Sağlıklı Bir Kilonun Sürdürülmesi:
Orta boy köpekler genellikle, yerleşik bir hayat sürerler ki, yerleşik yaşam tarzı sağlıkları için zararlı olacak kilo artışına neden olabilir.

Bir Enerji Deposu Sağlanması:
Yürüyüş esnasında orta boy köpekler, büyük bir enerji sarf ederler ve canlılıklarını gösterirler. Koşmak, kazmak, zıplamak, keşfetmek... tüm bunlar hayvanların vücutlarına ve doğal savunma sistemlerine ağır bir yük bindiren aktivitelerdir.

Normal Fonksiyonlar İçin Dengelenmiş Sindirim:
Köpeklerin mamalarından mümkün olduğunca fayda sağlayabilmeleri için, mamanın dengelenmiş ve oldukça sindirilebilir olması gereklidir. Her hangi bir eksikliğin oluşumunu engellemek ve dışkı miktarını azaltmak için (çevre için önemli bir faydadır) bu vazgeçilmezdir.

Soru: Hassas Orta Boy Köpek Cinslerinin Yetişkin Evresinde Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır? (12 aylık - 7 yaş)
Cevap: Bazı orta boy köpekler sindirim yada deri hassasiyetine eğimlidirler. Bu gibi köpekler için özel mamaya ihtiyaç vardır.

Sindirim Hassasiyetini Önlemek
Belli bazı köpekler için çevresel rahatsızlıklar (yaşam koşullarının değişmesi yada düzensiz öğünler gibi) sindirim hassasiyetinin oluşumuna neden olabilir; yumuşak dışkı, sık sık kusma gaz v.s.

Cilt, Tüylerin Bakımı
Tüyler, sağlıklı bir köpeğin ve kaliteli bir çevrenin göstergesidir. Örneğin hava ve mama kalitesi uygun değilse, cilt rahatsızlıklarına, anormal tüy dökülmesine yada kaşıntıya neden olabilir. Bu köpeklere verilecek mamanın, cildin ve tüylerin doğal kalitesinin korunmasına yardım etmesi gerekir.

Soru: Aktif Orta Boy Köpek Cinslerinin Yetişkin Evresinde Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır? (12 aylık - 7 yaş)
Cevap: Bazı orta boy köpekler oldukça aktiftir ve olağanüstü koşullarda (soğuk, sıcak, engebeli arazide yüksek bölgelerde, vs...) çalışırlar. Bunun gibi uzun ve zor koşullarda, hayvanın performansı ve dayanıklılığı için uygun bir mamaya gereksinim duyulur.

Yoğun Ve Uzun Süre Enerji Üretimi
Daha uzun süre tüketimi için daha fazla enerjiye gereksinim vardır; bu genel bir kuraldır. Bir atlette olduğu gibi, köpeklerde de efor sarf etme fiziksel ve psikolojik bir stres yaratır. Eğer mamanın kalitesi (ve eğitim) uygun değilse köpekte muhtemelen kramp yada hipoglisemi şekillenecek ve köpeğin iyileşmesi daha yavaş olacaktır.

Sıcak ya da Soğuk Hava Dayanıklılığı
Evin dışında yaşayan orta boy köpekler, yüksek derecede ısı değişimleriyle başa çıkmak zorundadırlar. 0-10o C'de vücut ısılarını sabit tutabilmek için enerji ihtiyaçları %30, -30o C 'yi aştığında ise %40 artar.

Soru: Orta Boy Köpek Cinslerinin Yaşlılık Evresinde Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır?
(7 yaş üstü)

Cevap: Orta boy bir köpek 14-15 sene yaşayabilir. İleri bir yaşa ulaştığı anda (7) köpeğin uygun bir mama ile beslenmesi, yaşlılık etkilerinin geciktirilmesine ve hayvanın mümkün olduğunca uzun, sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olur.

İdeal kilonun muhafaza edilmesi
Yaşlılıkla birlikte köpek daha az enerjik olur ve daha çabuk yorulur. İdeal kilonun muhafaza edilmesinin iyi ve kaliteli bir hayat üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Bu nedenle hayvana verilecek mamanın optimal bir kilo korunmasına yardımcı olması gerekir.

Böbrekler ve sindirim sisteminin normal fonksiyonlarına destek
Yaşlılıkla birlikte böbrek yetmezliği riski de artar. Aynı zamanda, besinlerin emiliminde azalmaya neden olacak şekilde sindirim sisteminin fonksiyonları da azalır. Bundan dolayı mama oldukça sindirilir olmalı, ayrıca böbreklerin korunmasına da yardımcı olmalıdır.

Hücre yaşlanmasının yavaşlatılması
Vücudun serbest radikaller üretilmesinden dolayı oluşan hücresel oksidasyon, köpeklerin savunma yeteneklerini kaybettikleri yaşlılık esnasında yoğunlaşır. Ayrıca bu süre zarfında tüyler daha solgun, sert, deri ise daha az elastik hale gelir.

İştahın artırılması
Dişlerde tartar oluşumu, diş etlerinde hassasiyet ve azalan tat ve koku duyuları, gittikçe yaşlanmakta olan hayvanın iştahında azalmaya neden olur. Mamanın lezzeti hayvanın iştahını arttıracak şekilde olmalıdır.

Orta Boy Köpek Cinsleri İle İlgili Bilinmesi Gereken Bazı Önemli Beslenme ve Bakım Bilgileri:

Soru: Rutin Öğünler nasıl olmalıdır?
Cevap:Yavru köpeğinizi 6 aylık oluncaya kadar günde 3 defa besleyiniz.Daha sonra günde 3 defa besleyiniz. Daha sonra günde 2 öğüne indiriniz (Her gün aynı saatlerde verilmelidir.) Eğer hayvan yemeyi istemezse, zorlamayın. Mamayı uzaklaştırın ve bir sonraki öğün zamanında tekrar verin, böylece hayvan kötü alışkanlıklara itilmez (yemek dilenme, kilo alma eğilimi...)

Soru: Doğal İç Güdülerinde Neler Vardır?
Cevap: Doğal hayatta sürü hayvanı olan köpekler, yemek zamanlarında ilk yiyen olarak üstünlüklerini göstermeye çalışırlar. Aileniz onun sürüsüdür. Hayvanın baskın olduğunu hissetmesini engellemek için, sizden sonra yemesini sağlayın ve tabağını yemekten sonra alın. Kurtlar gibi köpeklerde çürümüş şeyleri sürüklemeyi severler. Bu davranış yüzünden hayvanınızı cezalandırmayın, bu onun doğasında vardır.

Soru: Dışarıda Yapılacak Egzersizler Gerekli midir?
Cevap: Bir köpeğin ideal kilosunu muhafaza edebilmesi ve şişmanlamaması için enerjisini harcaması gerekir. Orta boy bir köpeğin ideal olarak günde en az 20'şer dakikalık 3 defa dışarı çıkmaya haftada bir yarım günlük yürüyüşe ihtiyacı vardır.

Soru: Patiler ve Tırnaklar Düzenli Olarak Kontrol Edilmeli midir?
Cevap: Her yürüyüş sonrası patiler diken,taş vs. yönünden dikkatlice kontrol edilmelidir. Herhangi bir yaralanma olayında, yara dezenfekte edilmeli ve antiseptik bir merhem sürülmelidir. Ayrıca köpekte kene olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Varsa bunlar özel bir cımbızla uzaklaştırılmalıdır. Aşınmasına rağmen, bir köpeğin tırnakları fazla uzayabilir. Bunları örnek bir tırnak makasıyla dikkatlice kesiniz. Ayrıca bunun için Veteriner Hekiminize de başvurabilirsiniz.

BÜYÜK BOY KÖPEK CİNSLERİ İÇİN BESLENME PROGRAMI

26-44 Kg Arası Büyük Boy Köpek Cinslerinin Uyması Gereken Beslenme Programı İle İlgili Sorular:

Soru: Büyük Boy Köpek Cinslerinin Büyüme Evresinde Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır?
(2 aylık ve 15 aylık)

Cevap: 2 aylıktan 15 aylığa kadar büyük cins köpekler gelecekte sağlıklı ve canlı olabilmeleri açısından kritik bir dönem geçirirler. Bu dönemde, mükemmel bir şekilde dengelenmiş uygun bir mamaya ihtiyaçları vardır.

Gelişim Oranın Kontrol Altında Tutulması
15 aylık oluncaya kadar, büyük boy yavru köpekler doğum ağırlıklarının 70 katı büyürler. Gelişim oranı, azaltılmış enerji ve yağ içerikli bir mama ile kontrol altında tutulmalıdır. Eğer gelişme çok hızlı olursa, bu durum iskelet deformasyonu neden olabilir.

Sindirim Hassasiyetinin Göz Önüne Alınması
Stres ya da uygun olamayan mamalar yavrunun sindirim sistemini bozabilir ve gelişimin gecikmesi de dahil, ciddi sonuçlar doğurabilen ishale neden olabilir.

Etkili Bir Bağışıklık Sisteminin Şekillenmesi
Sütten kestikten sonra yavru köpek annesinden geçen bağışıklığı yavaş yavaş kaybeder. Bu nedenle yavru hayatının ilk senesinde çevresel temaslar ve aşılama ile kendi bağışıklık sistemini geliştirir.

Soru: Büyük Boy Köpek Cinslerinin Yetişkin Evresinde Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır?
(15 aylık ve 5 yaş)

Cevap: Büyüme aşamasında sonra, büyük boy köpeklerin besinsel ihtiyaçları özeldir. Bu hayvanların diyetlerine büyük bir önem verilmelidir.

İdeal Ağırlığının Muhafaza Edilmesi
Büyük boy yetişkin köpeklerin enerji ihtiyaçları, yaşam tarzlarına göre farklılıklar gösterebilir. Günümüzde yerleşik bir hayat tarzları olmasının ve enerji bakımından zengin mamaların verilmesinin bir sonucu olarak, köpeklerin %30'nda şişmanlık problemi vardır. Onları mümkün olduğunca sağlıklı tutabilmek için, bir köpeğin boyutu ve aktivitesine göre bir mama seçmek şarttır.

Sindirim Bozukluklarının Önlenmesine Yardımcı Olmak
Sindirim kapasitelerinin düşük olmasından dolayı, büyük boy köpekler gıdalara karşı hassastırlar. Büyük porsiyonlar ve sindirilemeyen gıdalar ishale, mide gerginliğine (şişkinliği) ve diğer sindirim bozukluklarına neden olabilir.

Yaşlanmanın Yavaşlatılması
Büyük boy köpekler, ortalama 10 yıl yaşarlar. Antioksidant vitamin E ve C, taurin ve çinko, selenyum gibi iz elementlerden zengin bir mama yaşlılık etkilerinin geciktirilmesine yardımcı olur.

Soru: Hassas Büyük Boy Köpek Cinslerinin Yetişkin Evresinde Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır? (15 aylık ve 5 yaş)
Cevap: Yaşamları esnasında bazı büyük boy köpekler eklem ve sindirim hassasiyeti ile karşılaşabilir. Bu nedenle, canlılığın, tamamen sağlanabilmesi için besinsel bir çözüm şarttır.

Maksimum Sindirim Güvenliğinin Sağlanması
Sindirim, ishal yada şişkinlik gibi problemler olmaksızın gerçekleşebilir. Mama, pirinç (tek nişasta kaynağı), frukto-oligo-sakkaritler ve fsilyumun özel kombinasyonu ile gerçek bir sindirim güvenliğine sahip olmalıdır.

Eklemlerin Korunması
Büyük boy köpeklerin eklemleri büyük bir stres altındadır. Aktif olabilmeleri için eklemler özellikle dirençli olmalıdır. Özel olarak formüle edilmiş bir mama eklem hareketliliğini koruyabilecektir.

Soru: Fazla Kilolu, Büyük Boy Köpek Cinslerinin Yetişkin Evresinde Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır? (15 aylık ve 5 yaş)
Cevap: Bazı büyük boy köpekler az enerji gereksinimine sahiptirler.Ve bazen kilo almaya eğilimlidirler. Diğer köpekler için fazla kilonun sebebi yerleşik hayat tarzıdır. Her iki durumda da, düşük kalorili bir mama ideal kilolarını koruyabilmek için gereklidir.

Kas Yoğunluğu Korunurken Kalorinin Azaltılması
Fazla kilo artışından sakınmak yada ideal bir kiloya geri dönmek için, büyük boy bir köpek protein açısından zengin ve lezzetli olan, düşük kalorili mamaya ihtiyaç duyar. Daha sonra köpek, vücut kaslarını ve iştahını korurken kilo kaybedebilir.

Mevcut Enerjinin Daha İyi Kullanılmasının Sağlanması
Doğru bir şekilde kilo kaybetmek için, köpeğin yağ depolarının kullanımını arttırmak gerekir. L-Karnitin ile yağ depoları daha etkili kullanılır.

Fazla Kilonun Belirlenmesi
Sırtta, kuyruk bölgesinde ve kaburgalar üzerinde yağ birikmesi, vücudun gevşek bir hal alması, egzersiz ve sıcağa karşı tahammülsüzlük, soluk soluğa kalma durumuyla karşılaşmasına neden olur.

Soru: Aktif, Büyük Boy Köpek Cinslerinin Yetişkin Evresinde Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır?(15 aylık ve 5 yaş)
Cevap: İz süren, kurtarma çalışmalarına katılan köpekler, çoban köpekleri ve bekçi köpekleri streslidirler ve ağır bir tempo ile çalışırlar. Bu nedenle, köpeğin performansını ve dayanıklılığını sağlayabilmek için özel bir mamaya ihtiyaç vardır.

Yoğun ve Uzun Süreli Aktiviteler
Her zaman aktif olmasalar bile, bekçi köpekleri daima dikkatli olmak zorundadır. Daima, enerji ihtiyaçlarını %20-50 arttırabilecek olan strese maruz kaldıklarını göz önünde bulundurmak gerekir.

Isı Değişimlerine Karşı Dayanıklılık
Dışarıda çalışan büyük boy köpekler çok farklı ısılara ğöğüs germek zorundadırlar. Sabit vücut ısılarını koruyabilmek için 0-10o C'de %30, -30o C'nin üzerinde ise %40 daha fazla enerji tüketmek zorundadırlar.

Soru: Büyük Boy Köpek Cinslerinin Yaşlılık Evresinde Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır?
(5 yaş üstü)

Cevap: Ömürleri ortalama 10 yıl olan büyük boy köpekler çabuk yaşlanırlar. Olası fizyolojik hasarların üstesinden gelmek için, erişkin yaşta verilen besinsel değerler yoğunlaştırılmalıdır.

Sağlıklı Bir Kalp Fonksiyonu
Büyük boy köpeklerde bazen kalp boşluklarında büyüme görülebilir. Taurin içeren bir mama, kalp hastalığı riskinin azaltılmasına, ayrıca serbest radikallerin üretimi ile savaşarak hücre yaşlanmasının geciktirilmesine de yardımcı olur.

Böbrek Dejenerasyonunun Yavaşlatılması
Yaşla birlikte, büyük boy köpekler daha az aktif olurlar ve daha çabuk yorulurlar. Bu nedenle ideal kilonun korunması önceliklidir. Daha da ötesi, sindirim kanalındaki değişimler besinlerden daha az faydalanılmasına neden olur. Bu nedenle verilecek mama, kasların korunabilmesi için yeterli oranda protein içerirken oldukça sindirilebilir bir formda da olmalıdır.

Büyük Boy Köpek Cinsleri İle İlgili Bilinmesi Gereken Bazı Önemli Beslenme ve Bakım Bilgileri:

Soru: İyi Bir Karakter Erken Yaşta Mı Şekillenir?
Cevap: Evet, iyi bir karakter erken yaşta şekillenir. Köpek köken olarak sürü hayvanıdır ve bu nedenle hiyerarşideki pozisyonunu bilmesi gerekir. Baskın olan pozisyonunuzu hemen belirtmelisiniz. Mamayı asla tüm gün mama kabında bırakmayın aksi halde köpeğiniz denetimsiz hale gelebilir. Daha sonraki hayatında agresif olması ve mamasını yediğinde kabının uzaklaştırılması gerekir.

Soru: Ne Sıklıkta Egzersiz Yaptırılmalıdır?
Cevap: Egzersize evet ama aşırı değil tabii ki. Çünkü, gelişimleri esnasında eklem hassasiyetinin gelişimine meyillidir. Büyük cinslerin yavrularına çok genç yaşta egzersiz yaptırılmamalıdır yada ağır işlerde çalıştırılmamalıdır. Eğer büyük cins köpeğiniz aktif bir yaşama sahipse yemek miktarını arttırmayınız. Onun yerine, azaltılmış bir hacimde daha fazla kalori sağlayacak özel bir mama kullanın.

Soru: Mide Şişkinlikleri Ciddiye Alınmalı mıdır?
Cevap: Mide şişkinliklerini lütfen ciddiye alın. Gün içerisinde birkaç küçük öğün verin. 2-3 küçük öğün bir büyük öğünden daha iyidir. Aşırı yemek tüketmek, fazla salya üretme, abdomenin sertleşmesi ve nefes almada güçlüğe neden olabilecek mide şişkinliklerini yaratabilen bir faktördür. Eğer bu belirtiler görülürse, köpeğinizi hemen veteriner hekime götürün.