La Perm Karakter Özellikleri
Cinsi La Perm
Kökeni Kuzey Amerika
Görünüm Orta boyda, kıvırcık tüylüdür. Üçgen şeklinde bir yüzü vardır. Profilden düz görünür. Yanakları dolgundur. Uzun bir burnu vardır. Belirgin bir sakal görülebilir. Sabit çenesi vardır. Gözleri büyük ve badem şeklindedir. Tüy renkleri ile gözler arasında bağlantı yoktur. Boynu uzuncadır. Vücut yapısı orta boyda, orta yoğunlukta kemik yapısına rağmen kaslı bir vücuda sahiptir. Ön bacaklar arka bacaklardan daha kısadır. Orta kemikli çok iyi gelişmiş kasları vardır. Yuvarlak patileri vardır. Kuyruğu uzun ve silindir şeklinde dalgalı tüylü kürk şeklindedir.
Renk Tüm renklerde ve farklı farklı desenlerde olabilirler.
Tüyü İki tür vardır. Kısa tüylü; yumuşak, ipeksi, ve arka sırta ve bel bölgesinde dalgalı tüylerle kaplıdır. Uzun tüylü; yumuşak ve kıvırcıktır. Bu tür ilk doğduğunda tüysüzdür. Büyüdüklerinde tüyleri de kıvırcık şekilde büyür. Renkleri her renk olur. Karakterleri çok meraklı iyi bir avcı olan kediler çok iyi arkadaştırlar. Sesleri yumuşaktır.
Huyu Genel olarak hareketli ve nazik kedilerdir. Mırıldayarak sahibine her isteğini anlatabilir. Sahibine çok bağlıdır. Patisiyle sahibinin yüzünü sevmeyi ve başını sahibinin tenine koymayı sever. Kucakta olmayı, sahibiyle uyumayı, kendisiyle ilgilenilmesini ve öpülmeyi çok sever.
Bakım Bakımı zahmetsizdir. Kıvırcık tüyleri birbirlerini tuttuğu için kolay kolay dökülmezler. Bu nedenle uzun aralıklarla az kesim yapılmalıdır. Günlük olarak düzenli yapılan fırçalamalar yeterli olur. Yıkadıktan sonra tüyleri düzleşir. Ancak bir havlu veya kurutma makinesi ile kurutulduğu zaman kıvırcık halini yeniden alır.
Başka kedilerle geçinme Orta
Çocuklarla geçinme Orta
Dikkat ve ilgi Mükemmel
Konuşkanlık Mükemmel
Oyunculuk İyi
Avcılık Orta
Aktivite Mükemmel
Bağımsızlık Orta
Ağırlık 4-6 Kg