Maine Coon Karakter Özellikleri
Cinsi Maine Coon
Kökeni Amerika Birleşik Devletleri
Görünüm Çok büyük boyda, çok kaslı bir vücudu vardır. İyi gelişmiş bir kemik yapısı, güçlü ve heybetli bir görünümde uzun ve sert tüylerle kaplı vücudu vardır. Orta büyüklükte, düzgün ve geniş bir kafatası vardır. Geniş bir burun, sıkı ve güçlü çenesi vardır. Kulakları büyük, geniş ve tam başın üzerindedir. Vaşak tipindeki kulakların arkası uzun ve iyi kalitede tüylerle kaplanmıştır. Gözleri büyük tam açık şekilde ve ovaldir. Tüm kedi göz renklerinde olabilir. Boynu uzunca ve güçlüdür. Uzun dikdörtgen biçiminde ve büyük kemikli ve iyi gelişmiş kas yapısı vardır. Bacaklar uzunca ve güçlüdür. Kemikli ve kaslıdır. Patiler, büyük ve yuvarlaktır. Kuyruğu uzunca ve başlangıçta genişçe, bolca tüylüdür.
Renk Tüm renklerde olabilir. Yalnız çikolata, lila, tarçın ve benekli olanlara rastlanmamıştır.
Tüyü Tüyleri her mevsime uyum sağlar. Kafasındakiler yoğun, ipeksi, kısadır. Omuzlar ve bacaklarda uzun tüyler vardır. Sırtında ve böğründe çok yoğun bir şekilde tüylerle kaplıdır. Bel bölgesinde uzun tüyler mevcuttur. Yağlıca olan tüylerin su geçirmez özelliği vardır.
Huyu İyi huylu ‘nazik dev’ çok sosyal ve uysal bir kedidir. Çok duygusal ve sahibine uyumludur. Oyuncu, atletik ve iyi bir avcıdır. Maine Coon kediler dar alanları sevmezler. Soğuk kış iklimine uyum sağlayabilen bir yapısı vardır. Dişiler olgunluğa geç ulaşırlar. Yavru kediler üç, dört yaşına gelene kadar erişkin kedi görünümüne gelemezler.
Bakım Bakımı kolaydır. Haftada bir kere fırçalamak yeterlidir.
Başka kedilerle geçinme Mükemmel
Çocuklarla geçinme Mükemmel
Dikkat ve ilgi İyi
Konuşkanlık Düşük
Oyunculuk İyi
Avcılık Orta
Aktivite İyi
Bağımsızlık Çok Yüksek
Ağırlık 4-10 Kg