Ocicat Karakter Özellikleri
Cinsi Ocicat
Kökeni Amerika Birleşik Devletleri
Görünüm Büyük ile orta boy arasındaki güçlü ve çok kaslı kedilerin tüyleri üzerindeki benekler onlara vahşi bir görünüm verir. Üçgen biçiminde, genişliği kadar uzunluğu olan yüz yapıları ve yuvarlak kafatası vardır. Profilden iç bükey, bir görünümleri vardır. Düzgün görünümlü ağız ve burun yapıları vardır. Güçlü çeneleri vardır. Kulakları büyüktür. Kafanın tam üstünde yan taraflardan yukarı doğru uzanırlar. Gözleri büyük ve badem şeklindedir. Boynu kemerlidir. Vücut yapısı büyük, uzunca güçlü ama fazla kaslı değildir. Uzunca, güçlü kaslı bacakları vardır. Sıkı ve oval görünümlü patileri vardır. Kuyruğu uzunca, silindir şeklinde uca doğru tüy renginde bir koyu renk görülür.
Renk Altı bilinen rengi vardır: kahverengi, çikolata, lila, mavi, tarçın ve karaca rengi. Bu altı renkte gümüşi parlak renk ile uyum içindedir.
Tüyü İyi, düzgün satenimsi görünümlü ve ışıkta parlar. Tüm renklerde kuyruk bölümünde tüy rengine uygun renkte bantlar olur. Altı bilinen rengi vardır: Kahverengi, çikolata, lila, mavi, tarçın ve karaca rengi Bu altı renkte gümüşi parlak renk ile uyum içindedir. Bu parlaklık özellikle yüzün yanak kısmında ve çenenin altında görülür. Vücudunda, bacaklarda ve kuyrukta bulunan koyu renk ton rengi yüzdeki koyu renkli çizgilerle aynı renktedir. Kafanın tam üst ortasında bulunan ‘M’ harfi işaret rengi de aynı koyu tondadır.
Huyu Ocicat canlı, çok aktif, meraklı ve oyuncu kedilerdir. Nazik, arkadaş canlısı ve duygusal kedilerdir. Yalnız kalmayı sevmezler. Ocicat, siyam kedileri gibi çok asildir. Sesleri çok yumuşaktır. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Ama diğer kedilerle pek anlaşamazlar. Yeni yaşam şartlarına hemen alışırlar.
Bakım Bakımları kolaydır. Düzenli olarak fırçalanmak isterler.
Başka kedilerle geçinme İyi
Çocuklarla geçinme Orta
Dikkat ve ilgi İyi
Konuşkanlık İyi
Oyunculuk Mükemmel
Avcılık Orta
Aktivite Mükemmel
Bağımsızlık Orta
Ağırlık 3-6 Kg