Oriental Longhair Karakter Özellikleri
Cinsi Oriental Longhair
Kökeni Amerika Birleşik Devletleri
Görünüm Zarif, ince çok esnek ama güçlü kaslı kedilerdir. Vücudu Oriental Shorthair (Oryantal Kısa Tüylü) kedilerden daha zayıftır. Kafa yapısı uzun ve üçgen biçimindedir. Düz bir kafatası vardır. Düzgün bir profili vardır. Silindir şeklinde ağız ve burun yapısı vardır. Burun uzun ve düz, çenesi güçlüdür. Kulakları kafasına göre orantılıdır ama büyüktür. Gözleri orta boyda ve badem şeklindedir. Boynu uzun ve silindir şeklindedir ama zariftir. Vücut yapısı orta boyda ve tüp şeklindedir. İyi gelişmiş kemik yapısı ile beraber, sıkı kasları vardır. Bacaklar uzun ve silindir şeklindedir. Arka bacaklar, ön bacaklardan daha uzundur. İyi gelişmiş kemikler ve kaslar vardır. Patiler küçük ve ovaldir. Kuyruğu uzun ve iyice tüylerle kaplanmıştır.
Renk Lavanta - krem, gümüş, tarçın, mavi - krem olabilir.
Tüyü Tüm vücudu kaplayan uzunca tüyler iyi ve ipeksi görünür. Derileri incedir. Omuzlarındaki tüyler kısadır. Kuyruk tüyleri gösterişlidir.
Huyu Oriental Longhair kediler; canlı, enerjik, oyuncu kedilerin karakterleri çok sağlamdır ve Oriental Shorthair kedilerden daha iyi huyludurlar. Oriental Longhair kediler sosyal kedilerdir ve diğer kedilerle çok iyi anlaşırlar ama yabancılara karşı çabuk uyum sağlayamazlar. Çok duygusal, sahiplerine karşı duyarlı kedilerin sesleri sevecendir. Konuşkan kedilerdir ve yalnız kalmayı sevmezler.
Bakım Bakımları çok kolaydır.
Başka kedilerle geçinme Orta
Çocuklarla geçinme Orta
Dikkat ve ilgi Mükemmel
Konuşkanlık İyi
Oyunculuk Mükemmel
Avcılık Orta
Aktivite İyi
Bağımsızlık Az
Ağırlık 5-6 Kg