Oriental Shorthair Karakter Özellikleri
Cinsi Oriental Shorthair
Kökeni Tayland
Görünüm Orta büyüklükte, uzun boylu, zarif görünümlü ama kaslıdır. Tüyleri kısadır. Kafa yapısı uzun ve üçgen şeklindedir. Profilden dış bükey bir görünümü vardır. Silindir şeklinde ağız ve burun yapısı vardır. Uzun ve düz bir burnu vardır. Orta boyda çenesi vardır. Kulakları büyük ve geniştir. Gözleri orta boyda, badem şeklindedir. Vücut yapısı uzun, zarif görünümlü silindir bir tüp şeklindedir. Orantılı bir vücut yapısı vardır. Dar bir görüntüsü vardır. İyi bir kemik yapısı ve sıkı uzun kasları vardır. Ön bacaklar arka bacaklardan daha kısa, kemik yapısı iyidir. Patiler küçük ve ovaldir. Kuyruğu başlangıçta uzun ve silindir, uçlarına doğru incelir.
Renk Yoğun bir tüy rengine sahip olanlarda ana renkler; beyaz, mavi, çikolata, lila, tarçın ve karaca renkleridir. Tüylerin üzerinde çizgiler yoktur. Üç renkli tüy rengine sahip olanlarda renkler turuncu, siyah ve çikolata olur.
Tüyü Kısa, yoğun, ipeksi olur.
Huyu Siyam kedileri gibi Oriental Shorthair kedilerde çok canlı ve aktiftirler. Yalnız kalmayı sevmezler. Çocuklarla oyun oynamayı severler. Duygusal, sahiplerine karşı çok bağlıdırlar. Konuşkandırlar çok yüksek sesleri vardır. İyi bir avcıdırlar. Dişilerin gelişimi 9 ay gibi kısa bir sürede olur.
Bakım Kolaydır, haftalık olarak fırçalanmalıdır.
Başka kedilerle geçinme Orta
Çocuklarla geçinme Orta
Dikkat ve ilgi Mükemmel
Konuşkanlık İyi
Oyunculuk Mükemmel
Avcılık Mükemmel
Aktivite Mükemmel
Bağımsızlık Az
Ağırlık 4-7 Kg