Persian Karakter Özellikleri
Cinsi Persian
Kökeni İran
Görünüm Orta boy ile büyük boy arasındadır. Kısa boylu ve iri yapılı görünümleri vardır. Tüyleri uzundur. Asil bir görünümleri vardır. Yuvarlak, iri, çok geniş kafatası vardır. Yanakları dolu doludur. Belirgin elmacık kemikleri vardır. Kısa ve geniş burnu vardır. Bazen yukarı kalkık burunları da olabilir. Burun iki göz arasında bir işaret gibidir. Kısa ve geniş ağzı vardır. Güçlü, dolgun ve iyi gelişmiş bir çene yapısı vardır. Kulakları küçük, uca doğru yuvarlak ve geniştir. Kulaklar tüylerle kaplıdır. Gözleri büyük, yuvarlaktır. Boynu kısa, güçlü ve kaslıdır. Vücut orta boy ile büyük boy arasında iri ve güçlüdür. Geniş ve derin bir göğsü vardır. Omuz genişliği ile kuyruk sokumu genişliği birbirine eşittir. Kısa ama iri kemikleri vardır. Kasları sıkı ve iyi gelişmiştir. Kısa, güçlü ve düzgün iyi gelişmiş bacak kasları vardır. Geniş, yuvarlak ve güçlü patileri vardır. Uzun tüyler tırnakların arasını kaplamıştır. Kuyruğu kısa ve vücudu ile orantılıdır. Uzun tüylerle kaplıdır. Kuyruğunu devamlı aşağıda taşır.
Renk İran kedilerinin çok farklı renkleri olur. (Beyaz, Siyah, Mavi, Kırmızı vs.) Beyaz İran kedileri en çok tercih edilen renk olup burunları pembe olur. Değişik çeşitlerde olan diğer İran kedileri: Silver Shaded-Gümüş Gölgeli İran; tüy zemin rengi beyazdır. Vücudun 1/3'ünü kaplayan diğer tüyler gümüş gölge görüntüsü verirler. Gold Shaded-Altın Gölgeli İran; tüy zemin rengi kayısı rengidir. Siyah renk ile kombindir. Tüylerin görünümünde kayısı ve altın rengi gölgeler olur. Colorpoint-İran; Siyam kedileri ile İran kedilerinin eşleştirilmesi sonucu meydana gelmiştir. Seal Colorpoint-İran; vücut sarımtırak bej rengi tüylerle kaplanmış olup, üzerinde koyu kahverengi işaretler vardır. Blue Colorpoint-Mavi Colorpoint İran; vücut beyaz tüylerle kaplanmıştır ve üzerinde mavi-gri işaretler vardır. Lilac Colorpoint-Lila Colorpoint İran; vücut beyaz tüylerle kaplanmıştır ve üzerinde pembe-gri işaretler vardır. Red Colorpoint-Kırmızı Colorpoint İran; vücut krem beyaz rengi tüylerle kaplıdır ve üzerinde kırmızı lekeler vardır. Colorpoint küçük İran Kedi yavruları ilk doğduklarında tüy renkleri beyazdır. Bu yavruların gerçek renkleri altı ay içinde değişim gösterir. ‘Peke Face-Peke Yüzlü’ İran; kafa yapılarından ve yüzlerinin şeklinden ve basık burunlarından dolayı rahat nefes alamazlar. Solunum yolu sorunu yaşarlar. Gözlerinden devamlı akıntı olur. Bu yüzden gözlerinin her gün küçük yumuşak ve ılık bir nemli bezle sabah, akşam bir kez gözlerinin etrafını silmek kedileri rahatlatır.
Tüyü Çok iyi kalitede uzun ve yoğun, ipeksi tüyler tepeden aşağıya kadar tüm vücudu kaplar. Tüyler ortalama 10 cm ile 20 cm arasındadır. Tüm tüy renklerinde olabilir.
Huyu İran kedileri, sakin, ağırkanlı hareketsiz bir hayatı seven yapıda olduklarından apartman hayatına çok kolay uyum sağlarlar. Arkadaş canlısı, yumuşak başlı, hiçbir zaman saldırganlaşmayan, nazik ve çok duygusal, sevgi dolu kediler sahiplerine çok bağlıdırlar. İran kedilerini çocuklarla, diğer evcil köpekler ve kedilerle rahatlıkla yalnız bırakabilirsiniz. Yabancılara karşı uzak durmayı tercih ederler. İyi mizaçlı kediler huzurlu bir ortam isterler. Tek başlarına yaşamaya tolerans gösterebilirler. Yumuşak seslerini çok nadir kullanırlar. İran kedileri tam olgunluğa iki yaşında ulaşırlar. Ergenlik çağını ancak 12 ay içinde geçirirler. Bu dönem diğer kedilerin ergenlik dönemi ile kıyaslandığında geçtir. Çok doğurgan bir yapıları yoktur. Bu yüzden değerli kedilerdir.
Bakım İran kedilerin uzun olan tüyleri her gün taranmalı ve fırçalanmalıdır. Bu şekilde tüyler sağlıklı gözükür. Belli aralıklarla yıkanarak temizlenmelidir. İran kedilerinin tüylerini ilkbahar ve yaz mevsiminde tıraş ettirmek uygundur. Tüylerin düğüm düğüm yumak yumak olmaması için her gün tüylere gösterilen özen aynı şekilde gözlere de gösterilmeli ve gözlerdeki çapaklarda bir nemli, ılık bez ile temizlenmelidir. Mümkünse yüzlerini her gün yıkamak iyi olur.
Başka kedilerle geçinme Mükemmel
Çocuklarla geçinme Mükemmel
Dikkat ve ilgi İyi
Konuşkanlık Düşük
Oyunculuk Orta
Avcılık Düşük
Aktivite Düşük
Bağımsızlık Az
Ağırlık 4-7 Kg