Ragdoll Karakter Özellikleri
Cinsi Ragdoll
Kökeni Amerika Birleşik Devletleri
Görünüm Dünyada bilinen en büyük evcil kedisi olan Ragdoll iri, güçlü, uzun tüylü ve kaslıdır. Kafa yapısı orta boyda, geniş, iyi gelişmiş yanaklar, uzun ve düzgün görünümlü ağız ve burun yapısı vardır. Çenesi iyi gelişmiştir. Kulakları orta boyda, geniş, tam tepede ve uçlara doğru yuvarlaklaşır. Gözleri büyük ve oval şekilde olur. Göz renkleri mutlaka mavidir. Boynu kısa ve güçlüdür. Vücut büyük, uzun ve yapılıdır. Geniş ve iyi gelişmiş göğüs yapısı vardır. Bacaklar ve patileri uzunca, orta yapıda kemikli, arka bacaklar ön bacaklardan daha uzundur. Büyük ve yuvarlak patilerin tırnaklarının arası tüylerle kaplıdır. Kuyruğu uzun, vücuda göre orantılıdır. Başlangıçta kalın ve uca doğru incelir. Uzun tüylerle kaplıdır.
Renk Ragdoll'un üç ana rengi vardır. Beyaz eldivenli kediler, eldivensizler ve tek renkliler olacak şekilde de gruplandırılır. Renkliler mühürlü de olabilir. Çikolata rengi, mavi, kahve lila renkliler beyazla uyum içindedir.
Tüyü Uzunca, yumuşak ipeksi görünümde tüm vücudu kaplar. Dört adet klasik renkte olur: Seal (Fok Balığı – Koyu Kahverengi , Blue (Dumanımsı Mavi), Chocolate (Çikolata Açık Kahverengi), Lilac (Lila, Eflatunumsu Duman Mavi) ve tüylerin üzerindeki desen üç ayrı çeşittedir: Colorpoint: Himalaya faktörü denen renk olarak vücudun rengi daha açıktır. Mitted or Gloved: Siyam Kedilerine benzer tarzda ama patilerde sanki beyaz renkte eldiven var gibi durur. Burunda ve çenede beyaz renk vardır. Bicolor: Yüzde ‘V’ harfi şeklinde bir beyazlık vardır. Dört patisinde, göğüste ve bel bölgesinde beyazlık vardır.
Huyu Ragdoll kediler son derece nazik, sakin ve uslu mizaçta kedilerdir. Huzurlu bir ortamda yaşamak isterler, kargaşayı sevmezler. Son derece arkadaş canlısı olan kediler diğer evcil kedi ve köpekler ile yalnız kalabilirler. Yalnız kalmaktan nefret ederler ama sahibi gelene kadar sabırla onun gelmesini bekler. Apartman hayatına çok kolay uyum sağlarlar. Sessizdirler. Ragdoll’un olgunlaşması için 3-4 yıl gereklidir.
Bakım Bakımı kolaydır, tüyleri sık sık fırçalanmak ve taranmak isterler.
Başka kedilerle geçinme Mükemmel
Çocuklarla geçinme Mükemmel
Dikkat ve ilgi Orta
Konuşkanlık Orta
Oyunculuk İyi
Avcılık Orta
Aktivite Düşük
Bağımsızlık Az
Ağırlık 5-9 Kg