Scottish Fold Karakter Özellikleri
Cinsi Scottish Fold
Kökeni İskoçya
Görünüm Kısa boylu, kuvvetli, yuvarlak şekilli bir görünümleri vardır. Kafa yapısı yuvarlak, kafanın ön kısmında bir kubbelik vardır, yuvarlak çeneleri vardır. Geniş kısa bir burnu vardır. Ağız ve burnun görünümü yuvarlaktır. Kulakları küçük ve sarkık sanki kafada bir kep var gibi durur. Uçlara doğru yuvarlaklaşır. Gözleri büyük ve yuvarlaktır. Tüy rengine uygun göz renkleri vardır. Boynu kısa ve kaslıdır. Vücut yapısı orta boyda kuvvetli ve yuvarlaktır çok kaslıdır. Kemik yapısı ortadır. Bacaklar ve patileri vücuduna göre orantılıdır, orta yoğunlukta kemik yapısı vardır. Yuvarlak patileri vardır. Kuyruk uzunluğu vücuduna oranla vücudun 2/3’ünü geçmez. Başlangıçta kalın ucunda bir yuvarlaklık olur.
Renk Tüm renkler olabilir fakat çikolata, lila ve siyam kedisine benzeyen rengine pek rastlanmamıştır.
Tüyü İki tip tüy çeşidi olur: 1-Kısa, kalın ve yoğundur. 2-Uzunca tüyler bu tüy çeşidine sahip olanlara Highland Fold denir.
Huyu Scottish Fold kediler arkadaş canlısı olduklarından evcil kedi ve köpeklerle de çok rahat anlaşırlar. Nazik, duygusal, sevecen, oyuncu ve sahiplerine bağlıdır. Sesleri yumuşaktır. Güçlü, dayanıklı ve iyi bir avcıdırlar.
Bakım Tüyleri haftalık olarak fırçalanmalı ve taranmalıdır. Tüy dökümü zamanı her gün taranmalıdır. Kulakların bakımına da özen gösterilmelidir.
Genel Bilgi Kemik deformasyonu yaşanılacağı düşünülerek iki sarkık kulaklı kedinin birbiriyle eşleştirilmesinden kaçınılmalıdır. Scottish Fold kediler daha çok dik kulaklı British Shorthair ve American Shorthair kedilerle eşleştirilmelidir. Doğum sonrasına denk gelen 3. ve 4. haftaların sonuna kadar ‘sarkık kulak’ geni kendini belli etmez. 5. veya 5. haftanın sonunda sarkık kulaklar belli olmaya başlar.
Başka kedilerle geçinme İyi
Çocuklarla geçinme İyi
Dikkat ve ilgi Orta
Konuşkanlık Düşük
Oyunculuk İyi
Avcılık Mükemmel
Aktivite Orta
Bağımsızlık Fazla
Ağırlık 3-7 Kg