Selkirk Rex Karakter Özellikleri
Cinsi Selkirk Rex
Kökeni Amerika Birleşik Devletleri
Görünüm Orta boyda, yoğun sanki birbirine karışmış görünümde tüylere sahip bir yapısı vardır. Kemik yapısı ağırdır. Kafa yapısı orta boyda, yuvarlak ve geniştir. Ağız ve burun yapısı kısa bir üçgen şeklindedir. Burnu bir kanca gibidir. Çene yapısı kuvvetlidir. Kulakları orta boyda ve içleri kıvırcık tüylerle kaplanmıştır. Boynu kısa ve kalındır. Bacaklar ve patiler orta karar ölçüde uzun, orta ile güçlü arasında kemik yapısı ve kas yapısına sahiptir. Büyük ve yuvarlak patileri vardır. Kuyruğu orta karar uzunlukta uzun, kalın ve uca doğru yuvarlaklaşır.
Renk Gölgeli olan tüyleri tüm renklerde ve desenlerde olabilir. Tekir, gölgeli veya benekli desenlerde beyaz, siyah, kırmızı, krem, çikolata, lila, gümüş, altın, duman, yeşilimsi mavi, vizon renklerde olabilir.
Tüyü Tüm vücudunu kaplayan, kalın ve kıvırcık bir yapıya sahip tüyler boyun ve kuyrukta yoğunlaşır. Tüysüz bir bölüm görmek mümkün olmazsa da iklim şartları, veya hormonal bozukluk rastlanan dişilerde vücudun bazı yerlerinde tüysüz bölgelere rastlanabilir. Tüm yavrular kıvırcık tüylü doğarlar. Doğumdan sonraki 8-10 ay içinde tüyler gelişir. Bu gelişim kediler iki yaşına gelene kadar devam eder.
Huyu Selkirk Rex kediler aktif ve aynı zamanda da nazik yapıda olan kedilerdir. Ilımlı mizaçları ile diğer evcil kedi ve köpeklerle rahatlıkla anlaşırlar. Oyuncu ruhlu kediler çocuklarla da çok iyi anlaşırlar. Selkirk kedilerle yaşamak çok rahattır. Apartman hayatına çok kolay uyum sağlarlar.
Bakım Minimum derecede bakıma ihtiyaçları vardır. Ayda iki kere yumuşak bir fırça ile taranmalıdır. Arada sırada yıkanabilirler.
Başka kedilerle geçinme Mükemmel
Çocuklarla geçinme Mükemmel
Dikkat ve ilgi Orta
Konuşkanlık Orta
Oyunculuk Orta
Avcılık Orta
Aktivite Orta
Bağımsızlık Orta
Ağırlık 3-5 Kg