Siamese Karakter Özellikleri
Cinsi Siamese
Kökeni Tayland
Görünüm Orta yapıda, uzun boylu, zarif, esnek ve kaslı bir vücut yapısı vardır. Uzun, orta boyda öne doğru bir takoz gibi uzanan üçgen şeklindeki kafa yapısı ile yüzün ana hatları düzgün bir kavis çizer. Ağız ve burun yapısı bir silindir gibidir. Çenesi burnun altında ve aynı çizgilere sahip genişliktedir. Geniş ve büyük kulakları vardır. Gözleri orta boyda ve badem şeklindedir. Boynu uzun, ince zarif görünümlü kemerlidir. Vücut yapısı uzun, zarif, tüp şeklindedir. Omuz genişliği ile kuyruk sokumunun genişliği aynıdır. Kemik yapısı iyi ve sıkı kasları vardır. Bacaklar ve patiler uzun ve silindir şeklindedir. İyi bir kemik ve kas yapısı vardır. Küçük ve oval patileri vardır. Kuyruğu uzun, ince ve dardır.
Renk Yüzde bir maske var gibi vücut tüyünden daha koyu renkte bir koyuluk vardır. Bu koyu renkteki tüyler aynı zamanda kulaklar, bacaklar ve kuyrukta görülür. Bu koyu renk vücut tüy renkleri ile kombin halinde olur. Tüm Siyamlar Colorpointtir. C.F.A. tarafından tanınan geleneksel bilinen ana renkler: Seal Point: Koyu Kahverengi işaretler ve noktalar, vücut genelinde yumurta kabuğu beyaz ile açık sarımtırak bej renkler hakimdir. Blue Point: Çelik mavisi noktalar, vücut genelinde mavimsi beyaz renk hakimdir. Chocolate Point: Açık kahverengi noktalar, vücut genelinde fildişi rengi hakimdir. Lilac Point: Pembemsi-sarımtırak bej noktalar, vücut genelinde manolya beyazı ile fildişi rengi arası bir renk hakimdir. Diğer colorpoint çeşitleri de şu şekilde sıralayabiliriz: Red Point: Kırmızımsı-altın rengi noktalar, kayısı rengi gölgeler vücut rengi genelde beyazdır. Cream Point: Krem rengi noktalar, vücut genelinde kremsi beyaz renk hakimdir. Tortie Point: (seal tortie, blue tortie, chocolate tortie vs.) kaplumbağa kabuğu deseni vücudun üzerinde dikkat çeker. Seal Tortie Point: Vücuda kahverengi lekeler, alev kırmızısı bir renk yüzde olur, vücudun genel rengi açık kahverengidir. Tabby Point: Bacaklarda, kuyrukta ve yüzde çizgiler vardır. Particolor: Beyaz olanlarda lekeler yüzün, bacakların ve vücudun bir kısmında görülür. Yavru siyam kedileri her zaman beyaz renkte doğarlar. Doğumlarından 5 gün sonra lekeler görülmeye başlanır. Tamamen renkleri 12. ile 15. ayın sonunda belli olur. Vücudun üzerindeki pigmentlerin koyulaşması yaşla beraber ortaya çıkar. Yetişkinlik dönemi ile tüm vücut rengi oturmuş olur.
Tüyü Tüylerin bakımı çok kolaydır. Kendi temizliklerine de çok özen gösterirler. Kısa tüylü olduklarından çok fazla tüy dökmezler. Haftada bir veya iki fırçalamak yeterlidir. Belli aralıklarla yıkanabilirler.
Huyu ‘Kedilerin Prensi’ lakaplı Siyam kedileri meraklı ve dost canlısı bir ev kedisidir. Güçlü bir mizaca sahiptir. Size huzur verecek bir evcil kedi düşünüyorsanız bu kedi tam size göredir. Çok duygusal olan bir yapısı vardır. Yalnız kalmaktan nefret eder. Çocuklarla iyi anlaşırlar ama diğer evcil kedilerle her zaman çok iyi anlaştıkları söylenemez. Sakin yapıları sayesinde apartman hayatına çok kolay uyum sağlarlar. Kocaman ağızları ile sakin ve sevecen sesler çıkararak sahiplerine ne istediklerini çok rahat anlatırlar. Vücut dillerini de kullanmayı bilirler. Çok zeki kedilerdir. Eğitilebilirler. Tabiatları gereği dışarıda yaşamaya uygun değildirler. Çoğu Siyam dişi kedisi cinsel olgunluğa çok erken sayılan bir devrede 5 aylıkken erişir. Diğer cins ev kedilerine göre ortalamanın üzerinde bir doğurganlıkları vardır.
Bakım Haftada bir veya iki fırçalamak yeterlidir. Belli aralıklarla yıkanabilirler.
Başka kedilerle geçinme Orta
Çocuklarla geçinme Düşük
Dikkat ve ilgi Mükemmel
Konuşkanlık Mükemmel
Oyunculuk Mükemmel
Avcılık Orta
Aktivite İyi
Bağımsızlık Az
Ağırlık 3-6 Kg