Siberian Cat Karakter Özellikleri
Cinsi Siberian Cat
Kökeni Rusya-Ukrayna
Görünüm Çok büyük, sıkı, yoğun ve ağır görünümlüdür. Güçlü ve iyi gelişmiş kas yapıları vardır. Orta boyda geniş ve üçgen şeklinde bir kafa yapısı vardır. Kafasının üzeri yassıdır. Kafanın ön tarafı kavislidir. Yuvarlak ve uzun ağız ve burun yapısı vardır. Yanakları çok belirgin değildir. Kulakları vaşak tipinde olması tercih edilir, genişçe ve yukarı doğru yuvarlaklaşır. Kulakların arkasında kısa tüyler, iç tarafında da uzun tüyler vardır. Gözleri büyük ve yuvarlakçadır. Yeşilden Sarıya doğru değişen renklerde olur. Mavi göz yalnızca colorpoint olanlarda görülür. Tüy renkleri ile göz renkleri arasında herhangi bir ilişki yoktur. Boynu uzunca, kalın ve kaslıdır.
Vücut yapısı sıkı ve uzuncadır. Uzun, kavisli ve kemerli sırtı vardır. İyi gelişmiş bir göğsü vardır. Güçlü kemik ve kas yapısı vardır. Arka bacaklar ön bacaklardan daha uzundur. İyi gelişmiş kas ve kemik yapısı vardır. Büyük ve yuvarlak patilerin arası tüylerle kaplanmıştır. Kuyruğu orta karar uzunlukta, başlangıçta geniş ve tamamen tüylerle kaplanmış ve kalındır.
Renk Çikolata ve lila kombinasyonu dışında tüm bilinen tüy renkleri kombinasyonuna rastlanır.
Tüyü Uzunca veya uzun olmak üzere iki çeşitte tüylerle kaplı vücudun, tüyleri yağlıdır ve bu sayede hem su geçirmez hemde soğuktan korunmalarını sağlar. Bel bölgesinde uzun tüyler vardır. Omuzlarda ve göğüsteki tüyler daha kısadır. Boyun ve çene tüylerle kaplıdır. Tüyler kalındır.
Huyu Bu heybetli kediler oldukça sessiz kedilerdir. Güçlü karakterleri ve arkadaş canlısı yapıları ile diğer kedilerle iyi anlaşırlar. Oyuncu oldukları için çocuklarla da rahatlıkla bırakılabilirler. Sahiplerine bağlıdırlar. Çok yumuşak sesleri vardır. Suyu seven kediler çok iyi sıçrarlar ve çok iyi tırmanırlar. Duygusal ihtiyaçlarını belli etmek için boş alana ihtiyaçları vardır, kalın ve güzel tüyleri ile dışarı hayatına çok kolay uyum sağlarlar. Yaklaşık beş yaşına kadar büyümeleri devam eder.
Bakım Bakımları çok kolaydır. Normalde tüylerin haftalık olarak fırçalanması yeterlidir. İlkbaharda tüy dökümü döneminde tüylerin her gün fırçalanması gereklidir.
Başka kedilerle geçinme İyi
Çocuklarla geçinme İyi
Dikkat ve ilgi İyi
Konuşkanlık Orta
Oyunculuk Orta
Avcılık Orta
Aktivite Orta
Bağımsızlık Az
Ağırlık 5-9 Kg