Snowshoe Karakter Özellikleri
Cinsi Snowshoe
Kökeni Amerika Birleşik Devletleri
Görünüm Orta boydadır. Siyam kedilerine göre daha ağır ve daha büyük zarif bir görünümü vardır. Kafa yapısı orta boyda eşkenar üçgen şeklinde bir yüzü vardır. Geniş ağız ve burun yapısı vardır. Yanakları belirgindir. Sabit çenesi vardır. Gözleri büyükçe ve ceviz şeklindedir. Her zaman mavi olur. Boynu orta karar uzundur. Vücut yapısı dikdörtgen biçiminde orantılı bir yapısı vardır. Kuyruk sokumu omuzlardan birazda olsa yüksekçedir. Sırt kemerlidir. Orta karar ölçüde kemik yapısı vardır. Kaslar yoğun olmamakla beraber gelişmiştir. Bacaklar, vücuduna göre orantılıdır. Orta yapıda kemik ve kas yapısı vardır. Patiler, orta boyda ve ovaldir. Kuyruğu vücuda göre orantılı uzunluktadır. Başlangıçta kalın uca doğru düzgündür.
Renk Tüm Siyam kedisi renkleri olan Seal, Blue, Chocolate ve Lilac olur. Bu renkler daha açık renklerle kombin halinde olur. Gözler tüy renkleri ne renk olursa olsun her zaman mavi olur. Kafanın ön tarafında ‘V’ şeklinde bir beyazlık olur. Ayrıca dört patide de beyazlık vardır. Burun derisi de beyaz renkte olur. Burun ucu derisi pembe olur. Bilinen çeşitleri: Seal Point; koyu sarımsı bej zeminin üzerine bel bölgesinde daha açık renkler olur göğüste kahverengilik olur. Blue Point; mavimsi-beyaz zeminin üzerine bel ve göğüste daha açık renkler olur. Lekeler koyu mavimsi gri renkte olur. Snowshoes kedi yavrularının hepsi beyaz doğarlar, yaşla beraber asıl renklerini alırlar.
Tüyü Kısa, kalın ve parlaktır.
Huyu Snowshoe kediler canlı ve sağlam karakterde kedilerdir. İyi bir avcıdırlar. Arkadaş canlısı kediler diğer evcil kedi ve köpeklerle çok iyi anlaşırlar. Çocuklarla da iyi anlaşırlar. Sahiplerine karşı nazik ve duygusaldırlar. Siyamlara göre daha az talepkar ve American Shorthair kedilere göre de daha az konuşkandır.
Bakım Haftalık olarak fırçalamak gerekir.
Başka kedilerle geçinme İyi
Çocuklarla geçinme İyi
Dikkat ve ilgi İyi
Konuşkanlık İyi
Oyunculuk İyi
Avcılık Orta
Aktivite Orta
Bağımsızlık Orta
Ağırlık 3-6 Kg