Somali Karakter Özellikleri
Cinsi Somali
Kökeni Somali
Görünüm Orta boyutlarda ve Abyssinian kediler gibi asil görünümlü uzunca tüylere sahipdir. Uzun boyludur. Önden bakıldığında üçgen şeklinde bir yüz yapısı vardır. Profilden hatlar öne doğru uzanır. Ağız ve burun küçüktür. İyi gelişmiş çenesi vardır. Kulakları büyük ve vaşak tipindedir. Gözleri büyük ve badem şeklindedir. Boynu zarif görünümlüdür. Vücut yapısı orta boyda zarif bir görünümü vardır. Sırtı kemerlidir. Güçlü kasları vardır. Uzun ve ince bacaklarda iyi gelişmiş kasları vardır. Sıkı patilerden belirgin ayak parmakları dikkat çeker. Kuyruğu uzundur. Kuyruğunu yüksekte taşır. Tüylerle kaplı kuyruk sanki bir tilki gibidir.
Renk Açık renkli tüylerin üzerinde koyu renk bantlar vardır. Minimum iki bant maksimum sekiz bant vardır. Ruddy(Kırmızımtırak):Siyah ve kayısı renkli bantlar vardır. Blue(Mavi):Mavi ve krem renkli bantlar vardır. Red or Sorrel(Kırmızı veya açık kırmızımsı kahverengi):Çikolata kahverengi ve kayısı rengi bantlar vardır. Black Silver(Siyah Gümüş):Siyah ve beyaz bantlar vardır. Sorrel Silver(Açık Kırmızımsı kahverengi gümüş):Çikolata rengi ve beyaz renkli bantlar vardır. Blue Silver(Mavi Gümüş):Mavi ve beyaz bantlar vardır.
Tüyü Uzunca, yoğun ve iyi kalitede ve yumuşaktır. Yüzündeki bacakların ön tarafı ve omuzlardaki tüyler kısadır, kuyruktaki tüyler uzun ve çoktur.
Huyu Somali kediler canlı aktif olmalarına rağmen taşkın hareketler yapan kediler değildirler. Habeş kedilerinden daha sakin ve iyi huylu kedilerdir. Nazik ve arkadaş canlısı olan kediler diğer kedilere ve yabancılara çok çabuk uyum sağlarlar. Oyuncu ruhlu kediler çocuklarla da çok rahat anlaşırlar. Duygusal olan kediler Habeş kedilerinden daha az sahiplenicidirler. Apartman hayatına çabuk uyum sağlayamazlar. Büyük alanlara ihtiyaç duyarlar. İyi bir avcıdırlar.
Bakım Tüylerin haftalık olarak fırçalanması gereklidir. Tüy dökümü zamanında her gün fırçalamak uygundur.
Genel Bilgi Yeni doğan Somali yavrular bicolor olarak doğarlar. Arka sırt taraflarında siyahlık vardır diğer yerlerde açık renkler görülür. Asıl tüy rengi ancak iki yaşına geldiklerinde oturur.
Başka kedilerle geçinme Orta
Çocuklarla geçinme Düşük
Dikkat ve ilgi İyi
Konuşkanlık Düşük
Oyunculuk İyi
Avcılık Orta
Aktivite Mükemmel
Bağımsızlık Orta
Ağırlık 4-6 Kg