Sphynx Karakter Özellikleri
Cinsi Sphynx
Kökeni Kanada
Görünüm Orta boy görünümdedir, orta kemik yapısı ile oldukça kaslıdır. Tüysüz denecek kadar seyrek tüyü vardır. Tüm vücudun postunu deri kaplar. Bu deri buruşuk görünümdedir. Orta boyda ve açılı bir üçgen şeklinde kafa yapısı vardır. Belirgin yanak kemikleri vardır. Kısa bir burnu vardır. Ağız ve burun yapısı yuvarlak ve kısadır. Kulakları çok büyük ve geniştir. İçi tüysüzdür. Gözleri büyük ve limon şeklindedir. Tüy rengine göre göz rengi farklılık gösterir. Boynu uzun, kemerli ve kaslıdır. Erkeklerde boyun daha güçlüdür. Vücut yapısı orta boyda ve göğsü geniş ve varil şeklindedir. Karın yuvarlaktır. Bel güçlüdür. Kemikler oldukça iyidir. Kasları iyi gelişmiştir. Bacaklar ve patiler vücuduna göre orantılıdır. Ön bacaklar kemerli ve arka bacaklardan daha kısadır. Orta derecede kemiklidir. Sıkı ve iyi gelişmiş kasları vardır. Orta boyda oval patileri vardır. Ayak parmakları uzundur. Patiler çok kalın görünümdedir. Kuyruğu uzunca ve silindir şeklindedir. Kamçı şeklindeki kuyruklara ‘Rat Tail’ ‘Sıçan Kuyruk’ denmektedir. Bazılarının ucunda çok az tüy vardır. Bu kuyruklara da ‘Lion Tail’ ‘Aslan Kuyruk’ denmektedir.
Renk Hücrelerindeki renk pigmentlerinin azlığı nedeniyle renksiz gibi görünürler. Sphynx'ler tek renkli olabildikleri gibi iki ve üç renkli de olabilirler. Vizon, siyaha yakın kahve, beyaz ve siyah renklerde olabilen Sphynxler'in gözleri ise genellikle altın sarısı, yeşil ve ela rengindedir.
Tüyü Deri tüysüz görülür, sanki bir güderi eldiven şeklindedir. Kafa, vücut ve bacaklardaki deri buruşuktur. Diğer yerlerdeki derileri sıkı ve gergindir. Yüzde, patilerde, kuyrukta ve cinsel organda çok azda olsa tüyler vardır. Her renkte ve her desende olabilir. Beyaz olanlarda pembelik, siyah olanlarda koyu gri renk dikkat çeker.
Huyu Sphynx kediler canlı, şakacı, oyuncu ve bağımsızdır. Arkadaş canlısı kediler diğer kedi ve köpeklerle rahatlıkla anlaşır. Sphynxler hiçbir zaman saldırgan değildir. Duygulu ve sahiplenicidir. Soğuğa , sıcağa ve neme karşı duyarlı kediler apartman hayatına çok rahat uyum sağlarlar. Üşümelerini önlemek amacıyla kışın yüksek kalorili besinlerle beslenmeleri gereklidir. Güneş yanığını engellemek amacıyla yazın güneş ışıklarından uzak tutmak gereklidir. Sphynx kedilerin deri temizliği ıslak bezle düzenli olarak yapılmalıdır. Yıkamak tavsiye edilmez. İyi bir kulak temizleme çubuğu ile kulak temizliğine dikkat etmek gereklidir. Dişi Sphynxler'in eşleşme istekleri iki senede bir olur. Sphynx kediler ilk doğduklarında derileri buruşuktur, yaşları dolana kadar sırttaki tüyler görülmez.
Bakım Tüylerinin az olması sebebiyle vücudu dış etkilere karşı oldukça hassastır. Sürekli ve sert fırçalama yapmak onların hassas ciltlerine kolayca zarar verebilir. Bu sebeple tüy bakımı yapılırken, fırça seçimine çok dikkat edilmeli, özel vücut kremleri ve losyonlar tercih edilmelidir.
Başka kedilerle geçinme İyi
Çocuklarla geçinme İyi
Dikkat ve ilgi Mükemmel
Konuşkanlık İyi
Oyunculuk Mükemmel
Avcılık Orta
Aktivite İyi
Bağımsızlık Az
Ağırlık 4-7 Kg