Van Kedisi Karakter Özellikleri
Cinsi Van Kedisi
Kökeni Türkiye
Görünüm Orta boylu, oldukça yapılı ve iri cüsselidir. Kafa yapısı orta boyda uzunluğu ile yuvarlaklığı birbirine orantılıdır. Yüzde köşeli hatlara rastlanmaz. Belirgin yanakları vardır. Dolu dolu görülen ağız ve burun yapısı dikkat çeker. Burun küçük bir kanca şeklindedir. Yuvarlak bir çenesi vardır. Kulakları büyük ve geniş tam kafanın üzerindedir. Uçlara doğru yuvarlaklaşır. Pembe görünümlü kulakların ikisinin arasında bir-iki benek görülebilir. Bu benekler doğumdan sonra bir-iki ay içinde kaybolur ve bu noktalar bazen kaybolmayıp sekiz ile kırk adet arasında değişen siyah kıllar olarak kalabilir. Bu siyahlık tek gözü renkli yani heteromatik kedilerin mührü olarak sayılmaktadır. Van kedilerinde sağırlık olduğu sanılsa da bu özellik çok az olsa Ankara kedisinde rastlanan bir durumdur. Van kedilerindeki sağırlık oranı %2-3 civarındadır. Gözleri büyük, ceviz veya şeftali şeklindedir. Göz kapaklarının etrafında pembe çizgiler vardır. Göz renkleri mavi, kehribar(amber) veya heteromatik renkte olurlar. Yeşil gözlü olan Van kedilerine de rastlanmaktadır ama(amber) kehribar renk tercih edilir. Yeni doğan yavru kedilerin gözleri grimsi renktedir. Doğumdan 25 ile 40 gün içinde değişim göstermeye başlar. 40 gün sonrada gerçek göz rengi ortaya çıkar. Boynu kısa ve güçlüdür. Vücut yapısı uzun, büyük ve güçlüdür. Kaburga kafesi yuvarlaktır. Kalçaları geniştir. Büyük kemik yapısı ve iyi gelişmiş kasları vardır. Bacaklar ve patileri oldukça uzun, arka bacaklar ön bacaklardan daha uzundur. Orta yapıdaki kemiklerle iyi gelişmiş kas yapısı vardır. Yuvarlak patileri vardır. Küçük tüyler ayak parmaklarını kaplar. Kuyruğu oldukça uzun, kalın, sanki bir kürk gibi tüylerle kaplıdır. Tüy uzunluğu en az 5 cm kadardır. Kuyruk rengi vücut tüy renginden farklı olur.
Renk Gövdesinde beyaz renk olan tüyler özellikle kuyruk ve baş bölgesindeki sarı lekeleri ile Van kedisinin karakteristik rengini oluşturur.
Tüyü Uzun, yumuşak ipek görünümlü yünlü yapıda tüy yapısı vardır. Çene, boyun kışın tamamen tüylerle kaplıdır. Van kedilerinin renkleri beyazdır. Ama kuyruk ve kulak bölgesinde vücut renginden farklı sarı veya krem renkler dikkat çeker.
Huyu Van Kedileri güçlü ve sağlam karakterli çok canlı kedilerdir. Yüzmeyi çok severler. Bu cinsin agresif olduğu konusunda bir ünü olsa da Türkiye’deki seçkin Türk yapımı Van Kedileri arkadaş canlısı yapıları ile diğer kedilerle anlaşabilirler. Bağımsız, oyuncu, duygusal ve sahiplenici yapıları vardır. Çok iyi bir arkadaştırlar ve orta karar ölçüde yüksek sesleri vardır. İsteklerine göre seslerini ayarlarlar. Van kedileri apartman hayatına çok rahat bir şekilde uyum sağlarlar. Büyük açık alana ihtiyaç duydukları gibi su ile oynamayı da çok severler. Büyümeleri çok yavaştır. Üç ile beş sene içinde tamamen büyür ve güzel bir görünüme kavuşurlar.
Bakım Günlük olarak yapılan fırçalamalar yeterlidir. Yazın diğer kediler gibi tüy değişimi yaşar ve o dönemde tüyleri azalır. Tüyler kışın yeniden eski rengini ve şeklini alır.
Başka kedilerle geçinme İyi
Çocuklarla geçinme İyi
Dikkat ve ilgi İyi
Konuşkanlık İyi
Oyunculuk İyi
Avcılık Mükemmel
Aktivite Mükemmel
Bağımsızlık Yüksek
Ağırlık 3-9 Kg