York Chocolate Karakter Özellikleri
Cinsi York Chocolate
Kökeni Amerika Birleşik Devletleri
Görünüm Eski tipli Siyam kedisi görüntüsündedir. Uzunca tüyleri vardır. Kafatası yuvarlaktır. Öne doğru çıkık kubbe şeklindeki yüzleri yuvarlakçadır. Ağız ve burun uzun yapıdadır. Burunda hiçbir kırıklık yoktur. Çene burnun genişliğindedir. Kulakları oldukça büyük ve geniştir. Uçlara doğru yuvarlaklaşır. Gözleri oldukça büyük limon gibi oval şekildedir. Göz rengi altın rengi ile yeşil arasında değişir. Boynu uzun ve incedir. Vücut yapısı uzun, oryantal ve yabani kedi vücut yapısının ortasında bir görünümü vardır. İyi gelişmiş kemik yapısı ve silindir şeklinde kasları vardır. Bacaklar ve patiler uzun ve iyi gelişmiş kemik yapısı ve kaslı bacakları vardır. Küçük yuvarlak patileri vardır. Uzun tüyler ayak parmaklarını kaplar. Kuyruğu uzun, ince, başlangıçtan uca doğru silindir şeklinde ama yoğun tüylerle kaplanmıştır.
Renk Açık çikolata veya açık lila renkte olabilirler. Yavrular ilk doğduklarında erişkin olan kedilere göre daha açık renkte olurlar. 18 ay içinde vücutlarındaki tabby işaretleri belirginleşir.
Tüyü Uzunca, iyi ve yumuşak ipeksi tüyleri vardır. Kürk şeklinde tüylerle kaplı kuyruğu vardır. Çene ve boyunda da tüyler vardır.
Huyu York Chocolate kediler canlı ve enerjik kedilerdir. İyi bir avcıdırlar. Arkadaş canlısı yapıları ile iyi bir arkadaş ve evcil kedidirler.
Bakım Tüylerin bakımı kolaydır. Haftalık olarak fırçalamak yeterlidir.
Başka kedilerle geçinme Orta
Çocuklarla geçinme İyi
Dikkat ve ilgi Mükemmel
Konuşkanlık Orta
Oyunculuk İyi
Avcılık Düşük
Aktivite İyi
Bağımsızlık Az
Ağırlık 6-8 Kg